Rusza remont pięknej sopockiej willi przy ulicy Goyki 3

Wygląda na to, że piękna sopocka willa, położona przy ulicy Jakuba Goyki 3 doczeka się nareszcie remontu. Miasto uzyskało na ten cel dotacje w wysokości 9 milionów złotych. Nie powstanie tu jednak Dom Sąsiedzki, jak chcieli mieszkańcy. W willi siedzibę znajdą instytucje kultury

 

Zespół willowo parkowy przy ulicy Goyki 1-3, wybudowany przez Fryderyka Wilhelma Juenecke w latach 1877 – 1903, składa się z reprezentacyjnego domu mieszkalnego z wieżą, budynku gospodarczo – mieszkalnego i pięknego parku grodowego. Niegdyś zlokalizowana była pomiędzy Dolinnym Młynem a potokiem Kuźniczym, przy którym znajdowała się niegdyś cegielnia Freudenberga. Po cegielni zachowały się dwa stawy, które przy rezydencji tworzyły rodzaj obronnej fosy. Jak pisze w swojej pracy znana specjalistka od sopockiej architektury, Hanna Domańska, całość ukończoną w 1895 r. zaprojektował Karl Hofacker. W trakcie prac budowlanych zmarł jej właściciel Fryderyk Wilhelm.

Od 1922 r. rezydencja była zamieszkiwana min. przez konsula Danii, był ulubionym miejscem odwiedzin muzyków Opery Leśnej, którzy organizowali tu koncerty. W ok. 1942 rezydencja stała się własnością NSDAP by po wojnie w 1946 r. ją skomunalizować. Dziewiętnastowieczna winiarnia oraz oranżeria usytuowane w północnej części posesji, uległy zniszczeniu w latach 80-tych XX w.

Willa – pałacyk przez ostatnie dziesięć lat była systematycznie wykwaterowywana a także rozkradana, co niepokoiło Sopocian, którzy wmyślili sobie tutaj Dom Sąsiedzki. Urzędnicy zapewniają, że domów sąsiedzkich nie zabraknie. Ma ich powstać w sumie pięć i mają znajdować się w dogodniejszych lokalizacjach niż okolice parku Grodowego. Za to w zespole parkowym znaleźć się ma instytucja kultury – Art Inkubator, oraz kolejna filia biblioteki. Remont willi kosztować będzie ponad 19 mln zł. Blisko połowa tej kwoty - ponad 9,2 mln zł - pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Cały obiekt będzie dostępny dla mieszkańców i turystów. Realizacja inwestycji potrwa nieco ponad rok.

 

(RED) fot: Bartosz Gondek, archiwum fotopolska.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: