Piękne maswerki na wieży kościoła w Pruszczu Gdańskim

Trwa remont wieży XIV-wiecznego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w Pruszczu Gdańskim. Gdy się zakończy, pruszczańska świątynia zyska unikatowe w skali kraju wzory architektoniczne.

Maswerki, bo to o nich mowa, to architektoniczne wzory geometryczne,które pełniące rolę dekoracyjną. Widuje się je na ścianach, murach, ale także zdobione są nimi wimpergi i blendy. Pierwszy raz maswerki pojawiły się ok 1230 roku. Wykonano je w słynnej francuskiej kaplicy Notre Dame w Remis.

Niegdyś, maswerki zdobiły również pruszczański kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, najcenniejszego obecnie zabytku w mieście. Pierwotnie, podczas remontu miały one być jedynie zabepieczone. Jak powiedziała nam Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Okazało się jednak, że pruszczańskie maswerki są tak dużej wielkości, iż warto je jednak na nowo odtworzyć. Ponadto, najbliżej położona budowla w regionie zdobiona maswerkami, znajduje się dopiero w Toruniu.

Jest to pierwszy na taką skalę remont wieży, od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Koszt jej odrestuarowania  pochłonie łącznie 500 tysięcy złotych. W tym, 288 tysięcy pochodzi ze środków miasta Pruszcz Gdański. Resztę kwoty zapewniają Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Kultury.

Oprócz wieży, w kościele w.Podwyższenia Krzyża Świętego przez ostatnie lata wyremontowanatakże dach i mury świątynne. Proboszcz parafii, Ksiądz Stanisław Łada ma nadzieję, że wkrótce przyjdzie również czas na to, aby zająć się zabytkowym parafialnym płotem.

red.;foto: K.Moszczyńska, K.Kopeć/UM Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/13414-sensacja-historyczna-w-pruszczu-gdanskim