Mediateka w zabytkowym dworcu kolejowym

W grudniu 2013 roku Rada Gminy Pruszcz Gdański uchwaliła 1,5 mln zł na remont i rozbudowę budynku byłego dworca kolejowego w Straszynie. Przeprowadzono remont kapitalny przywracający historyczny wygląd pierwotny i rewaloryzację sąsiadującego starodrzewu – majestatyczne stare lipy oraz dobudowę nowej części w miejsce dotychczasowego pomieszczenia magazynowego.  Tak w miejscu dawnego dworca kolejowego,  powstała jedyna w okolicy Mediateka.

Linia kolejowa 229 Pruszcz Gdański – Kartuzy powstała w roku 1886. Sam budynek stacyjny jest późniejszy i pochodzi z 1912-tego. Mieściły się w nim kasy, poczekalnia, nastawnia, z boku pomieszczenie składowni z rampą i na górze mieszkania dla pracowników kolei.

Pomimo zniszczeń, do dzisiaj zachowała się interesująca rozczłonkowana bryła, typowa dla tzw. historyzmu malowniczego wraz z elementami elewacji, takimi jak kamienny cokół czy odsłonięte elementy konstrukcji drewnianej w ścianie szczytowej /tzw. pruski mur/, natomiast elewacja zdradza znamiona wczesnego modernistycznego stylu – tynkowane ściany, secesyjne spłaszczone łuki okien, eliptyczne świetliki pod okapem i stylizowane ornamenty. Jednym słowem, rozwiązanie dosyć wymyślne, jak na dworzec w małej miejscowości z początku XX wieku.

Wstępną propozycją do rozważenia, którą przedstawiła Rada Sołecka było wykorzystanie części budynku dworca na gabinety lekarskie, które mogłyby zaspokoić najpilniejszą potrzebę opieki lekarskiej (internista, pediatra dla dzieci chorych) dla mieszkańców Straszyna i okolic. Jednak po analizie układu pomieszczeń i możliwości jakie daje budynek, stwierdzono, że funkcja taka jest bardzo trudna do zrealizowania ze względu na wymagane normy. Ponadto uzyskano potwierdzenie ze strony Pani Wójt, że są realne przesłanki ku temu, żeby temat przychodni w Straszynie został rozwiązany kompleksowo w perspektywie najbliższych lat.

Ostatecznie w budynku starego dworca kolejowego w Straszynie powstała nowoczesna Mediateka, która od 26 listopada b.r. będzie otwarta dla mieszkańców. W budynku starego dworca nie kupimy już biletów kolejowych. Zamiast tego, na chętnych do wypożyczenia czekają dzisiątki filmów, audiobooków, płyt i książek.

 

Grażyna Goszczyńska; foto: Grażyna Goszczyńska archiwum OSKIBP

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: