Przedwojenne tradycje w pruszczanśkim liceum

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Fort", pielęgnujące tradycje przedwojennego oręża polskiego na Pomorzu, w ramach jesiennego edukacyjnego tournee, zawitało 17 listopada, na hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim, gdzie przez ponad 100 osobową widownią, złożoną z klas licealnych zaprezentowało oryginalną broń i wyposażenie żołnierza polskiego z lat międzywojennych, oraz opowiedziało o przedwojennych tradycjach wojskowych

Rekonstuktorzy przybliżyli sylwetkę polskiego piechura i kawalerzysty, ubierając w historyczne mundury losowo wybranych licealistów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się oryginalna przeciwpancerna armatka "Bofors", moździerz Stockes Brandt, karabin maszynowy oraz również rekonstrukcjny, choć nieco młodszy, motocykl "Ural K-750", sprowadzony przez szkołę. To pierwsze tak duże, ale nie jedyne przedsięwzięcie o charakterze rekonstrukcyjnym w ZSO nr I w Pruszczu Gdańskim. Wśród swoich uczniów szkoły znajduje się całkiem spora liczba miłośników ASG, którzy w pełnym umundurowaniu zmagają się w specjalnie do tego przygotowanych miejscach strzelając plastikowymi kulkami.

 

Tematem przewodnim prelekcji oraz pokazu rekonstruktorów było hasło: "W hołdzie przedwojennym, pomorskim formacjom wojskowym". Wydarzenie było kontynuacją szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które uroczyście odbyły się we wcześniejszych terminach. Głównymi odbiorcami spotkania z grupą "Fort"  byli przede wszystkim licealiści z klas humanistycznych, którzy w ramach zajęć z bezpieczeństwa publicznego, wykładanego przez dr Artura Jendrzejewskiego, uczestniczą w podobnych spotkaniach w szkole oraz poza nią. 

(red) fot.bg/aj/srh fort

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: