Westerplatte – ciekawa historia arystokratycznego guzika

Prowadzone jesienią przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 badania archeologiczne na Westerplatte, przyniosły nie tylko zabytki pochodzące z 20 – lecia i Września 1939, ale także mnogość artefaktów ilustrujących całą historię półwyspu. Jedną z największych ciekawostek jest arystokratyczny, XIX wieczny guzik liberyjny
Pracownicy muzeum zidentyfikowali na podstawie specjalnego katalogu herb na guziku jako należący do  linii słobickiej, rodziny zu Dohna. Na profilu społecznościowym muzeum, internautka, pani Iwona Zajączkowska, dopowiedziała że najprawdopodobniej  mamy do czynienia z guzikiem należącym do Ludwiga Moritz Achatius zu Dohna-Schlobitten, który w 1812 został mianowany inspektorem landwehry wschodniopruskiej, a w 1813 wyznaczony dowódcą 1. dywizji landwehry, wysłanej do pomocy siłom rosyjskim oblegającym Gdańsk. We wrześniu 1812 r. Anglicy zbombardowali Nowy Port i prawdopodobnie też Westerplatte, o czym przypomina chociażby Władysław Zajewski w zbiorze szkiców historycznych "Wolne Miasto Gdańsk pod znakiem Napoleona". Walki na Westerplatte toczyły się także podczas ponownego oblężenia Gdańska w 1813 roku, tym razem załoga francusko-polska broniła półwyspu przed połączonymi siłami rosyjsko-pruskimi. Guzik musiałby zatem pochodzić z oblężenia z 1812 lub 1813 i zerwać się wówczas z munduru.
 
(red) bg, fot Facebook domena publiczna Muzeum Westerplatte i Wojny 1939
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: