W Gdyni odnaleźli zaginioną, "Cudowną Broń" Hitlera

Pozostałości jednej z Wunderwaffe - „Cudownych Broni” Hitlera – doświadczalnej bombotorpedy przenoszonej przez samoloty, podnieśli dziś i przetransportowali do muzeum eksploratorzy z fundacji „Latebra” i pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej. Według specjalistów, czegoś takiego nie posiada żadne muzeum na świecie

Pozostałości bombotorped zalegały przez kilkadziesiąt lat w okolicy lotniska wojskowego w Babich Dołach. Nikt nie wiedział czym tak naprawdę są. Dopiero wiedza i zmysł obserwacyjny entuzjastów historii pozwolił określić, że domniemany złom to w istocie niezwykle ciekawy historycznie obiekt.  

Rakietotorpedy i kierowane bomby czyli kolejny rodzaj Wunderwaffe nie wyszedł poza fazę testów. Obecność głowic mało znanej Wunderwaffe pod Gdynią daje świadectwo, że także w Torpedowni robiono badania nad tymi bombami. Gdyby weszły do uzbrojenia, konstrukcja z solidną głowicą i silnik rakietowy byłaby bardzo poważnym zagrożeniem dla alianckich okrętów. Według historyka i archiwisty, Andrzeja Ditricha, gdyńska bombotorpeda to niezwykłe, wręcz awangardowe znalezisko. Czegoś takiego nie posiada żadne muzeum na świecie. 

 

Z całej rodziny bombotorped BT, BT 1000 była jedyną, która posiadała napęd rakietowy. Koniec II wojny światowej zatrzymał prace nad rozwojem tego typu broni, w której wykorzystywano zjawisko superkawitacji, czyli lotu torpedy pod wodą, jakby w gazowej otulinie. Na bazie tych rozwiązań opracowano w ZSRR, dopiero około 1970 roku, rakieto-torpedę WA-111 „Szkwał”.

W niedalekiej przyszłości muzealnicy przymierzą podniesione głowice do silnika rakietowego, który znajduje się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej.

Bartosz Gondek (fot) Muzeum Marynarki Wojennej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: