Byliśmy na treningu Rycerskiej Kadry Polski

W sobotę w Centrum Dawnych Sztuk Walki w Warszawie odbyły się warsztaty oraz testy sprawnościowe dla kandydatów do Rycerskiej Kadry Polski. Sprawdziliśmy co trzeba umieć by myśleć o noszeniu na zbroi orła jagiellońskiego. 

Co roku selekcjoner wybiera najlepszych zawodników z drużyn Polskiej Ligi Walk Rycerskich by reprezentowali nasz kraj na mistrzostwach świata federacji HMB oraz IMCF. Co jednak ze zgraniem, jak spowodować, że z zawodników wielu ekip tworzy się jedną, która ma kroczyć po medale?

Dlatego właśnie zorganizowano sześciogodzinne warsztaty pod okiem selekcjonera. Jednak by dostać się do kadry nie wystarczy wyróżniać się w lidze. Każdy zawodnik musi przejść wymagające testy fizyczne, wśród nich są m.in.: burpees i wyciskanie sztangi na czas, sprinty oraz bieg na kilometr, a także podciąganie sie na drążku. Selekcja jest osta i zawodnicy musieli się niemało natrudzić by w wyznaczonym czasie wykonać określoną liczbę powtórzeń. 

Dopiero po teście fizycznym na specjalnej dla tego sportu sali w Warszawie rozpoczął się prawdziwy trening. Trening podstaw techniki rycerstwa sportowego. Były więc wycięcia, obalenia oraz symulacje starć 2-1. Zawodnik sportowych walk rycerskich musi być bowiem nie tylko silny, ale także umieć.

-Jesteśmy na warsztatach narodowej kadry w rycerstwie sportowym. To są piersze z warsztatów, które będziemy organizować w ramach przygotowania się do mistrzostw świata 2017. Trenowaliśmy dzisiaj głównie kluczowe elementy z walk grupowych w konwencji 1 na 1, 2 na jednego, 2 vs 2. Wszystko po to byśmy mogli jako zawodnicy z całej Polski spotkać się w jednym czasie i przetrenować różne warianty walk i przygotować się do mistrzostw - mówi w rozmowie z portalem strefahistorii.pl Krzysztof Szatecki, selekcjoner Rycerskiej Kadry Polski. 

 

Trening kandydatów do Rycerskiej Kadry Polski

Co ciekawe trening odbywał się tylko w sprzęcie miękkim, bez zbroi. Zawodnicy mieli bowiem do wykonania bardzo dużo niestandardowych ćwiczeń m.in. z piłkami lekarskimi. Zadania przygotowane na sali CDSW miały na celu również dogranie pewnych elementów taktycznych. Młody sport jakim są sportowe walki rycerskie nie jest bowiem zawodowy i zawodnicy rzadko mają możliwość spotkania się w gronie kadrowym. Oby takie treningi jak ten przyniosły swój efekt i polska reprezentacja przywiozła worek medali z mistrzost, które odbywają się już  wiosną.

Rycerska Kadra Polski | Polish Medieval Combat Team

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: