W poniedziałek przejmą Kuźnię

Tak jak zapowiadaliśmy dwa tygodnie temu, turbulencje związane z oliwską kuźnią wodną, zmierzają do szcześliwego końca.  Na mocy porozumienia z Muzeum Techniki obiekt ma w pierwszy pracujący dzień nowego roku przejąć Miasto Gdańsk
 
- Poprzez FB wszystkim znajomym sympatykom kuźni wodnej w Oliwie którą od ponad 20 tu lat zarządzam, bardzo dziękuję za zaufanie, pomoc, wsparcie. Obecnie z pewną odpowiedzialnością mogę poinformować iż w dniu 2 stycznia 2017 roku otrzymałem informację iż obiekt kuźni wodnej w Oliwie zostaje oficjalnie przekazany przez Muzeum Techniki w Warszawie nowemu właścicielowi czyli Miastu Gdańsk – poinformował na swoim profilu społecznościowym tuż przed nowym rokiem Dariusz Wilk, kustosz kuźni wodnej.
Kuźnia jest w fatalnym stanie - ucierpiała w lipcowej powodzi i obecnie wymaga zabezpieczenia oraz gruntownego remontu. Bez tego w ciągu kilku lat może popaść w zupełną ruinę. Przecieka dach, zniszczone są także ściany zabudowania oraz urządzenia wodne. Muzeum Techniki od lat nie inwestuje w obiekt. Opiekun zabytku, Dariusz Wilk, nie otrzymuje pełnego wynagrodzenia. Sytuacja jest dramatyczna, w listopadzie odcięto prąd w budynku zaplecza kuźni. Przejęcie kuźni przez miasto jest przykładem właściwie pojętej roli samorządu w ochronie istotnych dóbr kultury.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: