Zmarł Bogdan Tuszyński - legenda dziennikarstwa sportowego

Dzis - dokładnie w nowy rok odeszła kolejna legenda polskiego dziennikarstwa – Bogdan Tuszyński, legendarny sprawozdawca sportowy i autor wielu publikacji z zakresu sportu i historii sportu
 
Bogdan Tuszyński urodził się 4 lipca 1932 w Łodzi.  W latach 1951–1952 był redaktorem "Przeglądu Sportowego". Potem rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Do 1981 roku pracował w nim jako sprawozdawca, ale pełnił też funkcje kierownika (1975–1977) i redaktora naczelnego redakcji sportowej (1979–1981). Prowadził niezwykle popularne w czasach PRL sprawozdania radiowe z kolarskiego Wyścigu Pokoju. Był nauczycielem zawodu dla wielu sprawozdawców sportowych - m.in. Włodzimierza Szaranowicza, obecnie dyrektora TVP Sport. Jego specjalnością były transmisje z z Wyścigu Pokoju Pierwszą transmisję prowadził w 1955 roku, przy ostatniej pracował w 1980."Całe życie poświęciłem, aby promować i rozwijać kolarstwo w kraju; to było moje dziecko" - powiedział PAP tuż przed osiemdziesiątymi urodzinami. 
Bogdan Tuszyński był autorem kilkudziesięciu książek, z których większość to dziś kanon studentów dziennikarstwa sportowego i historią kultury fizycznej. Wśród nich „Tytani mikrofonu”, „Prasa i Sport”, „50 razy Tour de Pologne”,  „Polscy olimpijczycy XX wieku”, czy "Ostatnie okrążenie Kusego".
Był między innymi  trzykrotnym laureatem Złotego Pióra i dwukrotnym  laureatem  Złotego Wawrzynu Olimpijskiego (1994, 2000)
 
(red) oprac.BG fot. Wikipedia/Sławek Bogdan Tuszyński w 2007 roku
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: