Stutthof w kobiecych narracjach

Po 45 latach, od wydania ostatnich wspomnień więźniarek KL Stutthof, z inicjatywy Muzeum Stutthof ukazały się niepublikowane dotąd relacje kobiet, które w latach 1941-1945 więziono w obozie koncentracyjnym.

Stutthof w kobiecych narracjach to historie sześciu Bohaterek, z którymi czytelnik odbywa swoistą podróż w czasie: od aresztowania przez przybycie do obozu, okres kwarantanny, pracę w różnych komandach, heroiczną walkę o przeżycie, próby zachowania człowieczeństwa, aż do ewakuacji. Śledzi z zapartym tchem losy więźniarek poddawanych licznym represjom, zmagających się z niebezpiecznymi chorobami, obcujących na co dzień z makabrycznym scenami, cierpiącymi niewyobrażalne męki i upokorzenia. Poznanie strukturę obozu z całym rozbudowanym aparatem nadzoru i swoistą nomenklaturą.
Każda z Bohaterek opowiada swoją własną historię, ale zestawione razem układają się w wiarygodną całość - ukazują los zbiorowości. Specyfika narracji polega na tym, że stanowią one głos kobiet, które z kobiecą, a więc specyficzną wrażliwością patrzą na obóz Stutthof.
Zeszłam w dół i zwinęłam jeszcze jedną nić na kłębek zbrodni, z którego powoli rozwinę wszystko co, co widziałam i przeszłam – zapowiada jedna z Bohaterek. Relacje Sonii, Anny, Maschy, Walerii, Heleny i Marii przeleżały w archiwum ponad pięćdziesiąt lat. Nadszedł czas, aby oddać im głos.

Książkę można nabyć w księgarni Muzeum Stutthof www.stutthof.org
Stutthof w kobiecych narracjach, red. Wirginia Węglińska, Anita Rzeszowska, Marzena Dworak, Sztutowo 2016, ss. 223, ISBN 978-83-944033-8-6.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: