Pruszcz Gdański - rozbudowa przedwojennego budynku straży pożarnej

Przedwojenna strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim przejdzie w tym roku rozbudowę i modernizację
 
Pruszczańska OSP będzie rozbudowana w kierunku południowym i wschodnim. Nowa powierzchnia przeznaczona jest pod garaże. Koszt rozbudowy to 1.5 miliona złotych. 
Według Marii Turskiej z Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim, projekt rozbudowy został opracowany tak, aby jak najmniej zaburzyć dotychczasową bryłę budowli.
Ochotnicza Straż Pożarna działa w Pruszczu od lipca 1908 roku. Jej funkcjonowanie zostało oficjalnie zatwierdzone 7 stycznia 1909 roku. Co ciekawe, cytując za Dariuszem Dolatowskim, tradycje instytucjonalnej ochrony przeciwpożarowej we wsi Praust sięgają roku 1595, kiedy to wydano drugi w dziejach wsi 14- punktowy wilkierz, w którym każde gospodarstwo było zobowiązane do posiadania odpowiedniego sprzętu ppoż typu: bosaki, skórzane wiadra i drabiny. 
Gmina Pruszcz należała od około XVII wieku do Kasy Ogniowej obejmującej swym zasięgiem wieś i okolice, którą można zaliczyć do zaczątków towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Ubezpieczeniami ogniowymi, które były przymusowe zajmowały się specjalne zakłady zwane socjetami. Jak ukazuje historia nie ustrzegło to wsi przed niemal corocznymi pożarami, których ofiarą padały nieraz po kilka razy te same budynki. Jeden z największych miał miejsce we wtorek, 28 kwietnia 1801 roku.
(red) fot: B/Północna.TV

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: