Domy na dawnych gdańskich fortyfikacjach

Niegdyś miejskie obwałowania. Potem karabinowy poligon a teraz osiedle. Na Dolnym Mieście w Gdańsku rozpoczęła się zabudowa terenów po dawnych miejskich fortyfikacjach. Jako pierwsze powstanie tutaj osiedle  Front Park. 
 
136 mieszkań wybudowanych przez firmę Moderna stanie w miejscu gdzie dotąd nie było mieszkaniówki. Niegdyś na tym terenie znajdowały się głównie łąki.  Przechodziła tędy również droga biegnąca orientacyjnie po linii obecnych ulic: Szopy – Toruńska – Kurza – Reduta Wyskok. W XVII wieku na Dolnym Mieście powstał system fortyfikacji nazywanych Kamienną Śluzą. W razie zagrożenia umożliwiała ona zalanie pobliskich terenów, tak by uniemożliwić obcym wojskom dostanie się do Gdańska od południowego-zachodu. Co ciekawe system Kamiennej Śluzy działa do dziś. W 1636 roku w związku z zagrożeniem ze strony Szwecji przy Kamiennej Śluzie powstał system ziemnych bastionów wraz z fosami. Prace te zakończono w 1636 roku. Oprócz Kamiennej Śluzy  na Dolnym Mieście znalazł się więc już cały ciąg fortyfikacji obronnych, przy których rozwijały się kolejne ulice Dolnego Miasta.
 
 
Wbrew pierwotnym założeniom, zabudowa mieszkaniowa nie dotarła do działki, na której powstaje właśnie Front Park. Było to związane z budową w pobliżu pruskich koszar i fabryki karabinów. Jak się można domyślać z kontekstu źródłowego, na miejscu dawnych obwałowań testowano  produkty fabryki. Po II Wojnie Światowej na terenach Dolnego Miasta operowało wojsko. Według przekazów starszych mieszkańców tych terenów działały tutaj  militarne magazyny. Po likwidacji jednostki wojskowej, teren ten pozostał niezagospodarowany.
(red.) fot:Moderna Investment, Mateusz Seutter

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: