Do Gdańska ponownie zawitają legendarne jachty

W lipcu zasłużone jednostki będą miały swoje święto - Akademicki Klub Morski w Gdańsku zaprasza na pierwszy w świecie Zlot jachtów Nefryt oraz Albin Vega, pod nazwa Dacron ’70. Na tych jednostkach wychowały się pokolenia żeglarzy.

Dacron '70 nazwą nawiązuje do okresu, w którym nowe technologie pozwoliły na popularyzację żeglarstwa w stopniu dotąd niemożliwym. W zasadzie każdy polski żeglarz miał okazję pływać jachtem typu Nefryt. Ciężka, sprawdzona konstrukcja dzielnie znosiła trudy szkolenia i najgorsze warunki morskie. Podobnie jak budowany przez szwedzką stocznię Albin Vega. Jachty te, to sprawdzone konstrukcje, będące jednocześnie prekursorami wielkoseryjnej produkcji z ówczesnie nowoczesnego materialu - laminatu poliestrowo-szklanego. Ponad czterdziestoletnia historia tych jednostek to przykład niebywałej dzielności podczas sztormów i ciszy, na morzu nam najbliższym i odległych oceanach.

Nefryt - jacht który wychował pokolenia żeglarzy

Nefryt to rodzima konstrukcja powstała na początku lat 70, dzięki wiedzy i działaniom polskich konstruktorów Wacława Liskiewicza i Edmunda Rejewskiego. Jest to jednostka niewielka, wyposażona skromnie, ale dzielna i pozwalająca na korzystanie z prawdziwej wolności, ucząc pokory jedynie do żywiołu wiatru i wody. Służyła głównie jako jacht szkoleniowy, stanowiąc wyposażenie większości klubów morskich w Polsce. Dziś jacht budzi wspomnienia wielu pokoleń żeglarzy, którzy zdobywali na nim pierwsze żeglarskie szlify na rejsach dalszych i bliższych. Jednostka zaskarbiła już sobie uczucia wielu armatorów i pasjonatów żeglarstwa. W Akademickim Klubie Morskim powołano Klub jachtu Nefryt. Polski Klub Morski z Gdańska ma swoim posiadaniu dwa: Wandal oraz Wareg. Pierwszy z nich przechodzi aktualnie remont prowadzony przez członków stowarzyszenia Kompania Kaperska, drugi nieprzerwanie bierze udział w zawodach regatowych.

Albin Vega - szwedzka praktyczność

Albin Vega to z kolei konstrukcja szwedzka, autorstwa Pera Brohalla, stworzona w drugiej połowie lat 60 dla żeglującej rodziny 2+2. Tani, skracający czas produkcji materiał, jakość wykonania oraz walory użytkowe uczyniły ten jacht jednym z najbardziej popularnych w historii żeglarstwa. Wyprodukowano prawie 4000 sztuk. Obecnie jacht posiada wiele klubów miłośników w Skandynawii, Wielkiej Brytanii oraz USA. Dzielna konstrukcja niejednokrotnie potrafiła zadziwić. Na takich jednostkach odbyła się arktyczna wyprawa Jarle Andhoy, czy samotne opłynięcie obu Ameryk Matta Rutherford. Od ponad czterech dekad dają one ich właścicielom wiele radości, uczą jak godzić porywy wiatru i kaprysy fal. Oni sami określają je nie bez przesady - kultowymi. 

Pierwsze takie świeto w Gdańsku

Zlot Dacron '70 organizuje Akademicki Klub Morski z Gdańska, którego historia sięga jeszcze czasów przedwojennych. Odbędzie się on w dniach 10-12.07.2015r. na przystani AKM w Gdańsku przy ul. Stogi 18. Nefryty, Dacrony i Albin Vegi otrzymają specjalne traktowanie na przystani. Odbędą się regaty klasowe i międzyklasowe, przewidziano liczne konkursy i nagrody. W czasie zlotu będzie okazja poznać sławy żeglarstwa, ludzi tworzących AKM w Gdańsku, historię konstruowania i budowania jachtów w czasach PRLu, a także obejrzeć filmy o legendarnych jachtach. Wszystkich atrakcji dopełni wieczorny grill, ognisko i wspólne śpiewanie szant.

Tagi: