Muzeum niczyje... kolejny wyrok ws. Muzeum II Wojny Światowej

24 stycznia Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie uchylające postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Oznacza to, że placówka, zgodnie z wolą ministra kultury Piotra Glińskiego zostanie połączona z Muzeum Wojny 1939. Jednak już 31 stycznia decyzję o połączeniu podważa Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie. 

Przypomnijmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję MKiDN o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W kwietniu na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się informacja o połączeniu dwóch placówek muzealnych budujących się w Gdańsku – Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Wojny 1939. 

Sąd Naczelny jednak zajmował "wyłącznie kwestią wstrzymania wykonania zarządzenia Ministra, a nie skargami na ten akt”. Teraz zajmowano się właśnie skargami. Czy to koniec batalii? Gdzieżby znowu. Rozstrzygnięcie to jest nieprawomocne. Sąd wziął również pod uwagę stanowisko uczestnika postępowania, z którego wynika, że rozważa możliwość odwołania umowy darowizny, mocą której Gmina Miasta Gdańska darowała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nieruchomości przeznaczone na cel publiczny w postaci „budowy i prowadzenia Muzeum II Wojny Światowej – miejsca pamięci o tragizmie wojny i jej ofiarach”, na co wskazywał również Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Od wydanego postanowienia strony postępowania mogą złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem. Zapewne z tej opcji skorzysta ministerstwo i znowu będzie od Anasza do Kajfasza...

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: