Projekcja filmu „O prawo głosu” – Gdańsk, Elbląg, 9, 23 lutego 2017

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na projekcję filmu „O prawo głosu” oraz dyskusję po filmie „Czym różni się demokracja »ludowa« od demokracji obywatelskiej"?

Projekcja odbędzie się w 70. rocznicę sfałszowanych wyborów w Polsce z 19 stycznia 1947 roku.

O FILMIE

O prawo głosu to spektrakl z popularnego cyklu Scena Faktu. Reżyser Janusz Petelski skupił się na dramacie Stanisława Mikołajczyka, uwikłanego w sytuację, w której każde rozwiązanie jest złe.

„Demokracje walczą dobrze, ale kiedy wojna się skończy, zechcą pójść do łóżka i odpocząć. Na pewno nie zechcą walczyć z Rosją” – Winston Churchill starannie dobiera słowa. Dla Stanisława Mikołajczyka brzmią one szczególnie gorzko. Oznaczają, że obecni sojusznicy nie pomogą w narastającym konflikcie między Polakami i Sowietami. Mikołajczyk podejmuje dramatyczną decyzję. Składa dymisję z funkcji premiera i wbrew większości polityków postanawia wrócić do kraju. Ma nadzieję, że w jakimś stopniu będzie w stanie przeciwstawić się brutalnej sowietyzacji, zachować minimalny wpływ na rozwój sytuacji i walczyć o prawo głosu (Filmpolski.pl)

PROGRAM SPOTKANIA
(Gdańsk, Elbląg)

  • 17.00–18.20 – projekcja filmu O prawo głosu
  • ok. 18.30–19.30 – dyskusja „Czym różni się demokracja »ludowa« od demokracji obywatelskiej?”

PROWADZENIE DYSKUSJI W GDAŃSKU

Małgorzata Rakowiec – dziennikarka, prezenterka Panoramy TVP 3 Gdańsk, wieloletnia korespondentka Polskiej Agencji Prasowej i Agencji Reuters. Laureatka Ostrego Pióra, nagrody przyznanej przez Business Centre Club.

PROWADZENIE DYSKUSJI W ELBLĄGU

Tomasz Gliniecki – dziennikarz, publicysta, laureat Elbląskiej Nagrody Kulturalnej, autor programów radiowych i telewizyjnych oraz książek dotyczących historii Elbląga: Elbląg czasów wojny, Walki o Elbląg. Styczeń – luty 1945.

UCZESTNICY DYSKUSJI

Adam Chmielecki – politolog, publicysta, wydawca; pracował jako szef sekretariatu przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji WSI oraz w Instytucie Pamięci Narodowej. Autor lub współautor książek Wokół Solidarności, „Moim powołaniem jest służba publiczna”. Rzecz o Macieju Płażyńskim oraz Lech Kaczyński. Biografia Polityczna 1949–2005.

Krzysztof Drażba – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, edukator, twórca ekspozycji historycznych, autor wystawy oraz książki Urna to jest taki pniak, wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”. Referendum z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie województwa gdańskiego.


GDAŃSK
Kino Krewetka (ul. Karmelicka 1)
9 lutego 2017 r. (czwartek), godz. 17.00

ELBLĄG
Przystanek Historia, Klub Garnizonowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
23 lutego 2017 r. (czwartek), godz. 17.00

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: