Finowie w KL Stutthof

W ofercie wydawniczej Muzeum Stutthof pojawiła się nowa, dwujęzyczna publikacja „Finowie w KL Stutthof. The Finns in Stutthof Concentration Camp",której autorką jest Agnieszka Kłys, pracownik Działu Naukowego Muzeum Stutthof.


Opracowanie poświęcone jest obywatelom fińskim internowanym w obozie koncentracyjnym Stutthof w latach 1942-1945 i stanowi kontynuację serii opracowań o więźniach obozu Stutthof prezentujących poszczególne grupy państwowe.

Praca jest rezultatem poszerzonych badań źródłowych i zawiera nowe ustalenia, których dokonano na podstawie nieznanej dotychczas obcojęzycznej literatury przedmiotu. Dotyczą one przede wszystkim grupy marynarzy fińskich przybyłych do KL Stutthof w październiku 1944 r. Zbiorowość tych więźniów pozostawała do tej pory anonimowa. Marynarze nieznani z nazwisk wpisywali się w grono więźniów skandynawskich. Charakteryzując ich operowano ogólnymi liczbami. Kwerenda tematyczna pozwoliła na odkrycie nowych źródeł, jakimi są wspomnienia o ich pobycie w obozie Stutthof.
Na podstawie dostępnych przekazów źródłowych wyodrębniono nazwiska 130 Finów - kobiet, mężczyzn oraz dzieci, których osadzono w KL Stutthof w latach 1942 - 1944.

Publikację można nabyć w siedzibie Muzeum Stutthof oraz w księgarni internetowej.

A. Kłys, Finowie w KL Stutthof. The Finns in Stutthof Concentration Camp, Sztutowo 2016, ss. 224. ISBN 978-83-9440033-7-9

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: