Reksio i inne zwierzaki - od teraz w Muzeum Narodowym

Folklor, sztuka, literatura, a także film – zwłaszcza ten animowany. Nowa wystawa w gdańskim Muzeum Narodowym pokazuje nam w jakich relacjach ustawiamy najbliższe nam zwierzęta domowe. I w jaki sposób je przedstawiamy

Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje, jak pies i kot. Dlaczego ich związek z człowiekiem jest tak wyjątkowy? Wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? W jaki sposób zwierzęta odwzajemniają nasze uczucia? Wystawa „O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka” odpowiada na te pytania. Pokazuje bowiem nasze wzajemne relacje, zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach, a to wszystko w szerokim kontekście historycznym, obyczajowym, wierzeniowym.

Historia tego związku jest niezwykle ciekawa i obfituje w zaskakujące zdarzenia. Podczas wystawy pokażemy wizerunki kotów i psów w sztuce, literaturze, folklorze. Najmłodsi odbiorcy poznają bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych, mianowicie psa Reksia i kota Filemona.

Wystawa ma charakter interaktywny. W czasie jej trwania proponujemy cykl spotkań (w tym z udziałem zwierząt), warsztaty, lekcje muzealne powiązane tematycznie z prezentowaną ekspozycją. Ofertę kierujemy do wszystkich grup wiekowych.

„O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie który własnych dróg nie szuka.”

Termin: 18 luty 2017 – 7 maj 2017

Wernisaż: 17 luty 2017 r., godz. 17.00

 

Kuratorka: Barbara Maciejewska

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

ul. Cystersów 19, Gdańsk 80-330

tel.: +48 58 552 41 39

e-mail: etnograf@mng.gda.pl

(red) fot. Muzeum Narodowe W Gdańsku, Studio Form Animowanych Bielsko Biała

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: