Zmarł twórca Orunia Sky, Zbigniew Klewiado

Zmarł Zbigniew Klewiado pomysłodawca i twórca pierwszej, niezależnej, prywatnej stacji telewizyjnej w Polsce – Sky Orunia
 
Sky Orunia rozpoczęła nadawnia, w bardzo ograniczonym zakresie, już w 1989 roku przy ulicy Nowiny 91. Pierwsza siedziba telewizji znajdowała się w starym domu w zapomnianej wówczas dzielnicy – Oruni.  W 1990 poprawiono jakość nadajnika, który objął swoim zasięgiem Orunię i fragment Gdańska. W Sky Orunia nie słyszano o prawach autorskich, czy koncesjach. Życzenia nadawano na żywo.  Prognozę pogody bez map a reklamy robiono na ZX Spectrum. Występował w niej Mieczysław Szczesniak, Krzysztof Skiba, Jarek Janiszewski. Pieniądze zbierano także z wolnych datków oraz z loterii. Emitowano reportaże z życia dzielnicy, kreskówki dla dzieci, transmitowano msze kościelne a wieczorami pokazywano hity filmowe z zaprzyjaźnionej wypożyczalni kaset video. Sku Orunia rozpropagowała na dzielnicy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W  1994 telewizja otrzymała koncesję KRRiT na nadawanie w całym trójmieście. Przygoda z prawdziwą telewizją zakończyła się dla Zbigniewa Klewiado i jego ekipy w połowie 1996 roku. Po zamknięciu stacji jej twórca dalej mieszkał na Nowinach. Zmarł dzisiaj w wieku 68 lat, po długiej chorobie. Pogrzeb Zbigniewa Klewiado odbędzie się w czwartek na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku.
(red.) fot. Orunia Sky

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/14326-zmarl-zbigniew-klewiado-tworca-orunia-sky