Dar Pomorza zabłyśnie nowością na wakacje

Urząd Miasta Gdyni przekaże na remont „Daru Pomorza” 72 tys. zł. Remont masztów i rej statku-muzeum będzie to jednym z ostatnich elementów stopniowego remontu, który jednostka przechodzi od lat.

Środki przekazane przez samorząd wystarczą na odnowienie i odmalowanie masztów oraz rei statku i jego olinowania. Planowane jest również sfinansowanie iluminacji całego obiektu. Kpt. ż.w. Jan Sokołowski, kierownik statku-muzeum, będącego oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zapewnia że remont powinien zacząć się na wiosnę, tak, by nie zakłócać zwiedzania jednostki w szczycie sezonu turystycznego. "- goście na statku są dla nas najważniejsi” – zaznaczył Sokołowski.

Łącznie od 19 lat magistrat miejski przekazał na rzecz "Daru Pomorza" ponad 1,5 mln zł. Dzięki miejskim środkom, w ciągu ostatnich trzech lat wyremontowano pokłady górne, w poprzednich latach renowacji doczekały się pokłady dolne i międzypokłady. W ciągu kilkunastu lat udało się przeprowadzić remont niemal całego statku. Po zakończeniu remontu masztów, zaplanowana zostanie wizyta żaglowca w suchym doku - celem odmalowania dolnej części kadłuba.

Trzymasztowa fregata „Dar Pomorza” została zbudowana w 1909 r. w stoczni Hamburgu jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. W 1929 r. z datków społecznych, jednostkę zakupił Pomorski Komitet Floty Narodowej który przekazał ją Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Tam jako fregata szkoleniowa służyła przez następne 51 lat. W 1982 r. jej rolę przejął "Dar Młodzieży", a "Dar Pomorza" został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Corocznie jednostka udostępniana jest do zwiedzania, Dział Edukacji NMM prowadzi również lekcje muzealne dla dzieci. Okazjonalnie odbywają się na jego pokładzie okolicznościowe występy - w czasie zeszłorocznej Nocy Muzeów stowarzyszenie Kompania Kaperska zaprezentowała inscenizacje życia codziennego marynarzy z XIXw.

Tagi: