Morze oddało kolejne wraki - w Podczelu i Helu

Tegoroczna zima obfituje w znaleziska, czynione na styku lądu z morzem. Po starym żaglowcu, kutrze i motorówce ze Sztutowa, oraz Kubelwagenie, morze łaskawie oddało kolejne dwa wraki. To niewielkie motorówki, które zakończyły swój żywot w 1945 roku, podczas operacji „Hannibal”.
 
 „Hannibal” był największą logistyczną operacją II Wojny Światowej.  Jej celem, była ewakuacja przez morze niemieckich żołnierzy oraz cywili z Kurlandii, Prus Wschodnich, oraz Pomorza, pomiędzy połową stycznia a majem 1945 r. W ciągu 15 tygodni wzięło w niej udział od 494 do 1080 okrętów i statków transportowych wszystkich typów, w tym łódki rybackie i inne statki, wykorzystując także niemieckie największe jednostki morskie, które przetransportowały od 800 000 do 900 000 uchodźców oraz 350 000 żołnierzy przez Morze Bałtyckie. Opodczas operacji zatonęła najprawdopodobniej znaleziona na plaży w Podczelu motorówka, którą wydobyło właśnie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W trzydniowej akcji wydobywczej brali udział, oprócz muzealników: Portowa Ochotnicza Straż Pożarna „Tryton” oraz Urząd Morski w Słupsku. Wrak znany był od  2011 roku. Trzeba go było  odkopać, wypompować wodę, wypłukać tony piachu, a następnie podnieść. Do tego ostatniego, niezbędny był ciężki sprzęt - koparki Urzędu Morskiego były za słabe.
Prace musiały zakończyć się w sobotę, gdyż jak mówi Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum, w niedzielę, fale mogły zalać wykop i z powrotem zasypać wrak. Podnoszenie historycznej jednostki trwało około 2 godzin. Ze statku udało się wydobyć butle do rozruszania silnika, pompę zęzową, dwie latarnie, a także inne drobne elementy. Razem z silnikiem, trafią one do Skansenu Morskiego.
W weekend może odsłoniło kolejny mały wrak, będący reliktem operacji „Hannibal”, leżący na plaży w miejsowości Hel – Bór. Z łodzi zachowała się tylko część kadłuba. Pozostałe elementy przetrwały naporu sztormu.
(Red.) B fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: