Sportowy rycerz: występ na gali to dla mnie wyzwanie

Sportowe walki rycerskie są w Polsce coraz popularniejsze. 25 lutego na gali Giżycka Noc Gladiatorów po raz pierwszy ten sport zostanie zaprezentowany publice podczas gali walk. O przygotowaniach do debiutu rozmawialiśmy z Sylwestrem Koprem, który w walce wieczoru zmierzy się z Piotrem Celejem.

Powiedz mi jak trafiłeś do sportu, który nie był na pierwszej stronie gazet?

Sylwester Koper – Zaczęło się, że moi przyjaciele mieli tą zajawkę. Jak skończyłem grać w ekstralidze rugby pociągnęli mnie za sobą. To był 2011 rok. Jest to sport w którym jest naprawdę ostra rywalizacja i mogę w nim zaspokoić swój głód wysiłku fizycznego. Adrenalina z walk jest wręcz nieporównywalna z innymi aktywnościami. 

 

Sylwester Koper

Skąd pomysł występu na gali walk?

– Chcemy pokazać, że rycerstwo to nie tylko Grunwald, ale też i widowiskowy sport walki. Zbroja potrafi ważyć nawet do 30 kilogramów i zapewnia dużą osłonę, dzięki czemu możemy się bić z całej siły stępionymi replikami broni średniowiecznej – jest to niezwykle widowiskowe i podobne gale organizowane są m.in. w Rosji. Mając w dorobku m.in. dwukrotne wicemistrzostwo Polski w walkach 5 vs 5 i trzykrotne mistrzostwo w kategorii 16 vs 16 znalazłem nowe wyzwanie – w oktagonie można liczyć tylko na siebie.

Рыцарский поединок M-1 Medieval на турнире M-1 Challenge 56 | Highlights

Ile waży twoja zbroja i czy sam ją robiłeś?

– Zbroje wykonują zawodowi rzemieślnicy i trzeba liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Moja waży 22 kilogramy bez tarczy i miecza. W pojedynkach używam właśnie tego oręża, w walkach grupowych częściej jest to tasak. 

Wcześniej uprawiałeś rugby, ale nie tylko?

– W gimnazjum i na początku liceum uprawiałem baseball. Udało nam się dwa razy zdobyć wicemistrzostwo Polski juniorów. Grałem wtedy na trzeciej bazie. Później jednak zacząłem grać w rugby – przeszedłem drogę od juniora do seniora w klubie Ogniwo Sopot, z którym występowałem w ekstralidze, zaliczyłem też występy w reprezentacji Polski do lat 21. 

Umiejętności rugbysty są przydatne w walkach rycerskich? 

– Grałem w pierwszej linii młyna, co się przydaje w walce w bliskim kontakcie. Szczególnie w pojedynkach grupowych, gdzie trzeba mieć naprawdę dużo siły by ustać. Rugby w Polsce to naprawdę twardy sport – dużo mi dało oswojenie się z napierającym przeciwnikiem.

Dużo trzeba wysiłku włożyć by bić się w replice zbroi?

– Na co dzień utrzymuję się ze sportu, więc trening jest cały czas obecny w moim życiu. Człowiekowi „z ulicy” ciężko byłoby od tak wejść w zbroję i wytrzymać więcej niż kilkanaście sekund intensywnego ruchu. Zaczynając więc treningi w tym sporcie trzeba być gotowym na intensywne ćwiczenia i wylanie mnóstwa potu.

Właśnie, jesteś absolwentem AWF – sport to twoje alter ego?

– Najkrócej – kocham wysiłek fizyczny i lubię zarażać tym innych. Jedni lubią pić kawę i palić papierosa rano, ja wolę zrobić sobie trening. Prowadzę Coper Trainers, firmę zajmującą się treningami personalnymi oraz zajęcia fitness, crossfit i indoor cycling. To ostatnie to połączenie moich dwóch wielkich pasji – muzyki i roweru. Lubię gdy uczestnicy moich zajęć łapią „pozytywny flow” i zarażają się radością ze sportu. 

PLWR Promo

A na rycerstwie da się zarobić?

– Na sportowych walkach na razie nie jest to raczej możliwe – dużym problemem są sponsorzy. Należy pamiętać, że walczymy w replikach uzbrojenia średniowiecznego – nie mogą zawierać logo sponsora, które musi pojawiać się dosyć dyskretnie. Jesteśmy obecnie na etapie poszukiwań sponsorów.

Prowadzisz również projekt wynajmijrycerza.pl – to nie tylko działalność sportowa, na czym więc dokładnie on polega? 

– wynajmijrycerza.pl to komercyjna oferta związana z rycerstwem, skierowana zarówno do agencji reklamowych, telewizji, jak i szkół, hoteli czy muzeów. Organizujemy turnieje, pokazy walk rycerskich, ale także gramy w filmach. Mamy za sobą nawet współpracę z japońską telewizją czy Discovery i Canal +. Jesteśmy do wynajęcia tam, gdzie potrzebni są rycerze. 

red. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: