W Pruszczu będą rozmawiać o bezpiece w województwie gdańskim po wojnie

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na promocję książki dr Daniela Czerwińskiego ,,Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956".

Spotkanie odbędzie się 9 marca 2017 r. - czwartek - godz. 18.00 w siedzibie biblioteki, ul. Wojska Polskiego 34.
Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek. Wstęp wolny!

Informacja o książce:

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa był dla rządzących powojenną Polską „mieczem i tarczą”. Jego funkcjonariusze nie tylko dostarczali informacji na temat zagrożeń czyhających na nowe władze, ale również eliminowali – często fizycznie – przeciwników rządzącej partii. Przez wiele lat o aparacie bezpieczeństwa wolno było pisać albo dobrze, albo wcale. Dziś się to zmieniło. Niniejsza publikacja szczegółowo opisuje funkcjonowanie aparatu represji w powojennym województwie gdańskim. Jak wyglądała jego struktura? Kim byli tworzący go ludzie? Jak odnajdywali się oni w powojennej rzeczywistości Pomorza Gdańskiego? Co stanowiło dla nich największe wyzwanie? Jaka była skala represji wobec społeczeństwa? W jakich warunkach przebywali więźniowie UB? Jak zapamiętały swych oprawców ofiary systemu komunistycznego? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdzie czytelnik w książce, która jest pierwszą tak szeroką charakterystyką działalności aparatu bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim.

* * * Daniel Czerwiński (ur. 1985) – doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Interesuje się historią najnowszą Pomorza i aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członek zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956 (Gdańsk 2016). Książka jest 59 tomem opublikowanym w ramach serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: