Günter Grass - cykl spotkań i debat

Z okazji jubileuszu 90-cio lecia urodzin Güntera Grassa zapraszamy w niedzielę 12.03 o godz.16.00 do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa na pierwszą z cyklu debat poświęconych życiu i twórczości noblisty. Wstęp jest wolny.

Pierwsze spotkanie będzie poświęcone spuściźnie Grassa w kontekście mówienia o mniejszościach.

Uczestnicy: dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Andreas Hetzer, amb. Maciej Kozłowski, dr Peter Oliver Loew
Moderatorka: Marta Wróblewska

Spotkanie odbywa się w języku polskim

---
Jakie znaczenie ma spuścizna Grassa w kontekście mówienia o mniejszościach? W jaki sposób odnosi się do przeszłości, dziedzictwa kulturowego i teraźniejszego status quo Gdańska, Polski i Europy? Kim jest dzisiejszy gdańszczanin, Polak, Niemiec, Europejczyk? I czy tożsamość Gdańska, Polski i Europy u progu XXI wieku została skutecznie zdefiniowana? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć podczas pierwszego z serii spotkań inspirowanych życiem i twórczością Noblisty, odbywających się przez cały 2017 rok w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

---
dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk
Germanistka, literaturoznawca, adiunkt w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Pracowni Badań nad Narracjami Pogranicza. Wiceprezes Instytutu Kaszubskiego, oraz sekretarz/członek Zarządu Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku. Studiowała filologię germańską w Krakowie, Lipsku (i kulturoznawstwo) oraz w Gdańsku; uczestniczyła w studiach doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim oraz w ramach Promotionskolleg Ost-West na Ruhr-Universität w Bochum. Obroniła pracę doktorską na temat: Etos pruski i kultura pamięci. Literatura wspomnieniowa szlachty pruskiej z Pomorza Zachodniego i Prus Wschodnich po 1945 r (2008 na UG). Jej zainteresowania naukowe dotyczą literatury polsko-niemieckiego pogranicza kulturowego, w tym autobiografiki szlachty i autorów pochodzenia żydowskiego, gdańskiej i pomorskiej pamięci kulturowej oraz imagologii literackiej. 

Andreas Hetzer
Gdańszczanin (z Oliwy) niemieckiego pochodzenia, urodzony w mieście hanzeatyckim Rostocku w Meklemburgii Pomorze Przednie. Do listopada 1989 „dziecko” NRD, z dnia na dzień znalazł się w po-NRD-owskim wolnym świecie. Początkowo nie miał nic wspólnego z Gdańskiem i z Polską. W czasie studiów ekonomicznych zdecydował się uczyć polskiego. W 1999 r. poznał swoją przyszłą żonę - Polkę. Od 2004 r. mieszka i pracuje w Gdańsku. Działa w Stowarzyszeniu Ekologiczno-Turystycznym "Lubiatowska Wydma"; jest członkiem Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

dr, b. amb. Maciej Kozłowski
Były ambasador Polski w Izraelu, historia dyplomacji. Pisarz, dziennikarz, dyplomata, emigrant polityczny, więzień sumienia. Z wykształcenia historyk, doktorat z Historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor wielu artykułów i książek. Do 1990 roku redaktor „Tygodnika Powszechnego” Od 1990 w polskiej służbie dyplomatycznej. W latach 1990- 1994 zastępca ambasadora, później szef placówki w Waszyngtonie. W latach 1998- 1999 wiceminister Spraw Zagranicznych, 1999-2003. Ambasador Polski w Izraelu. Później pełnomocnik Ministra Spraw zagranicznych do spraw stosunków polsko-żydowskich. Od 2006 wykładowca w Collegium Civitas. Wykładowca na wielu polskich i zagranicznych wyższych uczelniach.

dr Peter Oliver Loew
Pracownik naukowy w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, zastępca dyrektora do spraw naukowych. Urodzony w 1967 roku we Frankfurcie nad Menem, studiował historię Europy Wschodniej, slawistykę i ekonomię w Norymberdze, Fryburgu Bryzgowijskim i Berlinie. Tematem jego pracy doktorskiej była kultura historyczna Gdańska w latach 1793-1997. Obiektem jego badań naukowych jest historia Polski, historia Niemiec, historia stosunków polsko-niemieckich w czasach nowożytnych, historia i współczesność Gdańska, Pomorza i Pomorza Gdańskiego, historia pamięci, historia literatury i muzyki oraz historia Europy Środkowej i Wschodniej. W latach 2006/2007 wykładowca na Uniwersytecie w Moguncji, od 2009/2010 roku wykładowca na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, w 2014 roku obrona pracy habilitacyjnej na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Moderator: Marta Wróblewska
historyk sztuki, filolog, menadżer kultury, kurator, krytyk artystyczny; od 2010 roku kierownik Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, członek Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni oraz Collegium Civitas w Warszawie, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Historii / Instytut Historii Sztuki.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: