Finał Polskiej Ligi Walk Rycerskich w sobotę w Błaszkach

Kończy się sezon Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Do rozegrania został tylko jeden turniej w Błaszkach pod Sieradzem, gdzie zadecyduje się, kto sięgnie po tytuł mistrza Polski. Najbliżej jest Warszawska ekipa Dies Irae, ale pozostałe drużyny nie składają broni. 

W IV turnieju sezonu 2016/2017 w Szczecinie zwyciężyła warszawska drużyna Dies Irae. Obrońcy tytułu są najbliżej sięgnięcia po czempionat i w tym roku. PLWR – czyli Polska Liga Walk Rycerskich, to  bowiem rozgrywki złożone z pięciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Punktacja zależy od liczby drużyn występujących w danym turnieju. Jeżeli występuje osiem drużyn, to pierwsza zdobywa osiem punktów, zaś ostatnia zaledwie jeden. Gdy w kolejnym turnieju jest 11 zespołów – to pierwsza otrzymuje 11 punktów. Skąd jednak ruchoma liczba drużyn? W lidze biorą też udział gościnnie zespoły z Czech, Białorusi, Austrii czy Rosji. Niektóre polskie kluby też starają się wystawić drugi skład, by dać młodym zawodnikom szansę zmierzenia się z najlepszymi.

 

Poza otwierającym cykl turniejów ligowych Grunwaldem walki toczone są w… halach sportowych i przyciągają często sporą publikę. Jakie są zasady? PLWR to przede wszystkim walki 5 vs 5. Naprzeciwko siebie wychodzą dwie pięcioosobowe grupy i walczy się na zasadzie „last man standing” – dowolną techniką można obalić przeciwnika. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy, techniki zapaśnicze i inne „nierycerskie” chwyty. Walki są bardzo efektowne, ale też i względnie bezpieczne. Najczęstsze urazy to stłuczenia i zwichnięcia. Czy są jednak jakieś ograniczenia?

HMB Poland 2016 - Polish Fighters PROMO

– Oczywiście jest cały zestaw zasad, które naprawdę szczegółowo opisują co wolno, zaś czego nie wolno w sportowych walkach rycerskich – wyjaśnia Michał Gzowski, zawodnik Fabryki Świń, oraz twórca projektuwynajmijrycerza.pl – zasady odnoszą się zarówno do uzbrojenia ochronnego, broni i jej wagi oraz ostrości, jak i samych technik walki. Przykładowo strefami zakazanymi są stopy, krocze, tył kolan oraz kark.

Finał PLWR w Błaszkach 

Finał w Błaszkach ma ściągnąć aż 12 drużyn, z czego trzy będą gośćmi z Czech. Największe szanse na zwycięstwo ma Dies Irae, ale tradycyjnie na ich drodze będą stawały mocne drużyny jak KS Rycerz, czy Sierotki. Zawodnicy biją się jednak nie tylko o mistrzostwo, ale też i o uznanie trenera kadry. Co roku selekcjoner  wybiera on  najlepszych zawodników, którzy pojadą na mistrzostwa świata jako kadra Polski. Nasi zawodnicy rokrocznie znajdują się w światowej czołówce. Początkowo na świecie była jedna federacja walki – obecnie są dwie: HMB i IMCF – na mistrzostwach tej drugiej federacji, które odbyły się w 2015 Malborku Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Na świecie ustępujemy jednak Ukrainie i Rosji, które nie wzięły udziału w malborskich mistrzostwach. Za to Polacy stoczyli znakomitą serię walk z…USA, czyli krajem niespecjalnie kojarzonym z średniowiecznymi tradycjami.

PLWR Promo

Impreza w Błaszkach odbędzie się na hali przy ulicy Szkolnej 1, planowane rozpoczęcie walk to 11.45. Wstęp jest wolny.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: