S/Y Korsarz - czas pomóc dziedzictwu gdańskiej Polonii!

Naprawdę czas pomóc zachować i odnowić najsławniejszy jacht gdańskiej Polonii. S/Y Korsarz to jedna z najważniejszych materialnych pamiątek po gdańskiej Polonii i zarazem symbol walki toczonej przez nią z żywiołem niemieckim w Gdańsku. Mimo to, wobec braku realnej pomocy PKM ze strony instytucji, tylko dzięki nam S/Y „Korsarz”  może wrócić na wodę. Przekażmy mu swój 1%

"Korsarz" to 13,8 metrowy kecz zwodowany w 1934 roku na zamówienie Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Inicjatorem jego budowy był kapitan Tadeusz Ziółkowski - legendarny komendant barku szkolnego Lwów, komandor PKM i szef gdańskich polotów, zamordowany w obozie Stutthof.  „Korsarz” to na wskroś gdański jacht. Zbudowano go w jachtowej stoczni Kroppa na gdańskich Stogach.  W regatach jachtów pełnomorskich Kieler Woche, będących wyścigami promującymi olimpiadę 1936 r. pod komendą 23-letniego kpt. Tadeusza Prechitki zajął pierwsze miejsce.

W wyścigu na trasie kilkuset mil morskich startowało dwadzieścia jachtów, trasa zaczynała się przy molo w Sopocie, meta była w Kilonii. S/y "Korsarz" dopłynął po 90 godzinach, 28 minutach i 18 sekundach z 19-godzinną przewagą nad kolejną jednostką. S/y "Korsarz" z uwagi na rejestrację portową startował pod banderą Wolnego Miasta Gdańska. W 1972 r., po 36 latach kpt. Prechitko ponownie poprowadził jacht „Korsarz” wśród innych polskich jachtów do Kilonii, gdzie odbywały się regaty olimpijskie. Analiza dokumentacji technicznej i żeglugowej Polskiego Rejestru Statków, Polskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Klubu Morskiego oraz dokumentów archiwalnych z zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku wskazuje, iż Korsarz jest najdłużej żeglującym jachtem sportowym w kraju. Pływał praktycznie bez przerw od 1935 do 2015 roku, kiedy to trafił do hangaru ze względu na poważną korozję balastu i uszkodzenia poszycia. Od dwóch lat klub przeprowadza remont legendarnej jednostki. Jak na razie, mimo zapowiedzi pomocy ze strony instytucji państwowych i samorządowych, odbywa się to jedynie siłami własnymi klubu. Twój 1% ma w tej sytuacji niezwykłą moc. Naprawdę Warto!

1% podatku na SY Korsarz

Polski Klub Morski OPP Nr konta 97 1160 2202 0000 0000 5163 5165

 

(red,) BG fot. Polski  Klub Morski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: