Pomorze - te zabytki odzyskują blask

Prace budowlane i dotacje na zabytki. Ruszył sezon remontowy pomorskich zabytków

Na Pomorzu trwa w najlepsze zabytkowy sezon remontowy. Świąteczne msze w słupskich kościołach Mariackim i Najświętszego Serca Jezusowego odbywały się między rusztowaniami które rozstawili konserwatorzy. Z kolei proboszczowie intensywnie szukają pieniędzy na pokrycie wkładu własnego niezbędnego do rozliczenia dotacji na prace. Z kolei w Lęborku blask odzyskują prawie ukończone, 150 letnie organy z lęborskiego sanktuarium, których remont trwał kilka lat. Remont finansowo wspierany jest przez miasto, które wydało na ten cel już 266 tysięcy złotych, oraz wiele innych instytucji.

Już wkrótce szykują się kolejne remonty. Wczoraj listę dotacji dla pomorskich zabytków ogłosiło Ministersto Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród pozytywnie zaopiniowanych wniosków w ramach Programu Ochrona Zabytków 2017 znalazły się: Parafia rzymskokatolicka Św. Jana Bosko z Gdańska, parafia Bł. Michała Kozala w Ryjewie, parafia p.w. Św. Anny z Przechlewa, parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim, kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, zamek krzyżacki położony w miejscowości Grabiny-Zameczek oraz kościół p.w. Św. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie. Już wkrótce poznamy kolejne dotacje. Tym razem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

(Red.) fot:Zamek Grabiny:bg, Kościół Mariacki w Słupsku: Wikipedia/Michał Słupczewski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: