Rycerska Kadra Polski jedzie do Barcelony!

Od 29 kwietnia do 1 maja na słynnej arenie walk byków La Monumental w Barcelonie odbywać się będą mistrzostwa świata federacji HMB w sportowych walkach rycerskich. Wśród 30 krajów jest też Polska, której zawodnicy od lat należą do światowej czołówki. 

Mistrzostwa w Barcelonie będą największymi z dotychczasowych. Zadebiutują tak egzotyczne dla myślenia o rycerstwie kraje jak Chiny czy Turcja. Pełnokontaktowe walki stały się bowiem kilka lat temu dyscypliną sportową, w której istnieją spójne zasady, sędziowanie oraz rzecz jasna mistrzostwa. Od samego początku wśród uczestników jest też Rycerska Kadra Polski, sięgająca po medale w konkurencjach zarówno indywidualnych jak i grupowych. 

Rycerska Kadra Polski - IMCF World Championship 2016

 

Sportowe walki rycerskie są bowiem jedną z nielicznych dyscyplin sportów walki, gdzie istnieją walki grupowe. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne „nierycerskie” chwyty. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów. 

 

Walki są prowadzone w formule full-kontakt. W starciach grupowych nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd.. Oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w grupowych starciach jest też cięższa i bardziej zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

Battle of the Nations - 2017 PROMO

 

Nieco inaczej jest w rywalizacji indywidualnej, tam zawodnicy walczą w trzech półtoraminutowych rundach, zaś sędziowie zliczają punkty za trafienia. W całej Polsce powstały już kluby walki, które nacisk stawiają na technikę i siłę, a nie rekonstrukcję historycznych realiów – jak wcześniejsze bractwa rycerskie. Oczywiście zbroje i broń muszą mieć odzwierciedlenie w źródłach historycznych, lecz istotną kwestią jest by były także bezpieczne – utworzono więc przepisy, nad których przestrzeganiem czuwają sędziowie.

Rycerska Kadra Polski Rycerska Kadra PolskiRycerska Kadra Polski

Rycerska Kadra PolskiRycerska Kadra PolskiRycerska Kadra Polski

Rycerska Kadra PolskiRycerska Kadra PolskiRycerska Kadra Polski

Rycerska Kadra PolskiRycerska Kadra Polski

Grupy na Mistrzostwa w Barcelonie zostały już wylosowane. zawodnicy ruszają na miejsce już w środę by sobotnie walki toczyć wypoczętym. Niestety, problemem są sponsorzy, dlatego większość zawodników spędzi ponad 24 godziny w samochodach. Zapowiadają jednak twardą walkę o medale. Na mistrzostwach nie zabraknie też akcentu z naszego regionu. Wśród zawodników będzie też trzech reprezentantów pomorskiego klubu walki Fabryka Świń. Są to: Patryk Sosnowski, Paweł Karczewski i Piotr Celej.

 

W tym roku na mistrzostwa federacji HMB kadra wyjeżdża w 36-osobowym składzie. Są to zawodnicy drużyn Polskiej Ligi Walk Rycerskich powołani przez selekcjonera Krzysztofa Szateckiego. Nasz kapitan i selekcjoner to jeden z najlepszych zawodników na świecie – w ubiegłym roku wygrał walkę na gali w Moskwie z rosyjskim przeciwnikiem – to nasi wschodni sąsiedzi są bowiem w tym sporcie najlepsi. Za swój wkład w promocję Polski i nowego sportu  czasopismo CKM wybrało go do tytułu człowieka roku. 

Gdzie będzie można oglądać mistrzostwa? Stream z komentarzem dostępny będzie za darmo na stronie mistrzostw

oprac. pc. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: