Sopocki Dom Aukcyjny - muzea biły się o militaria

Jak informowaliśmy w mijającym tygodniu w Sopockim Domu Aukcyjnym w sobotę odbyła się aukcja militariów oraz pamiątek patriotycznych - wielu o znacznej wartości historycznej a także broni białej, czarnoprochowej, odznaczeń, dokumentów i wielu na prawdę ciekawych przedmiotów. 

Wyniki aukcji są niejawne - każdy licytujący jest bowiem anonimowy - jednak redakcji Północnej.TV i Strefyhistorii.pl,  udało się co nieco dowiedzieć o jej przebiegu i rezultatach. 

 

W poprzednim artykule na www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl, zapowiadającym aukcję wskazaliśmy na kilka bardzo szczególnych przedmiotów. Między innymi na wyjątkowo rzadki eksponat - tkaninę pamiątkową 2 Korpusu Polskiego z lat 40 XX w. wykonaną z brokatu, ręcznie malowaną, przypominającą pas kontuszowy. Wspominaliśmy też, że ciekawostką dotyczącą tego zabytku jest to, że znajdują się na niej bukiety maków nawiązujące wprost do pieśni "Czerwone maki na Monte Cassino" oraz ręcznie malowane tarcze herbowe z odznakami rozpoznaczymi jednostek wojskowych. Za 15 tysięcy złotych trafiła ona do rąk prywatnego właściciela. 

Aukcje organizowane przez SDA cieszą się ogromną popularnością również wśród zagranicznych kolekcjonerów. Warto zaznaczyć, że wiele przedmiotów wylicytowało Muzeum Wojska Polskiego. Polscy prywatni kolekcjonerzy właściwie podzielili między siebie patriotyczną biżuterię. To ważne, by takiego rodzaju pamiątki pozostały na terenie kraju. Specjalnymi gośćmi na aukcji byli rekonstruktorzy historyczni, którzy znakomicie wpasowali się w klimat aukcji. 

  

Foto: Sopocki Dom Aukcyjny/ materiały redakcji

(Red.) Karolina Białke

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/15068-sopocki-dom-aukcyjny-wyniki