O Tryptyku Historycznym w Trąbkach Wielkich

Zapowiada się ciekawa inicjatywna lokalnych badaczy historii. 31 maja w Gminie Trąbki Wielkie rozpocznie się wydarzenie historyczne "1939 - przed Burzą", które przybliży wszystkim zainteresowanym sytuację społeczno-polityczną Trąbek Wielkich i okolic na chwilę przed wybuchem II Wojny Światowej.

- Gdańskie Wyżyny były w tamtym czasie  tyglem narodowości i wyznań - mówi Bartosz Gondek -  jeden z prelegentów - Etniczna mieszanka pogranicza to temat ciekawy i ważny również dla dzisiejszej tożsamości mieszkańców.

- To kolejne przedsięwzięcie mające na celu odkrywanie naszej lokalnej historii. Trudnej, skomplikowanej ale zarazem niezwykle ciekawej - mówi Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie. - Od wydarzeń roku 1939 minie za chwilę 80 lat. Mimo to są one nadal bardzo żywe.

O ludności Trąbek Wielkich i okolic, napięciach społecznych dotyczących tożsamości i wynikającego z niej zestawienia "swój - obcy", o wywiadzie wojskowym, posterunkach granicznych, pierwszych godzinach wojny opowiadać będą:

Bartosz Gondek - dziennikarz, historyk i regionalista,

Artur Jendrzejewski - dr historii, specjalista od wywiadu wojskowego,

Marek Kozłow - historyk, tłumacz języka niemieckiego

Przemysław Sautycz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich, miłośnik historii regionalnej.

Spotkanie inaugurujące projekt odbdzie się 31 maja 2017 o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich przy ulicy Sportowej 2.

Jednocześnie będzie to pierwsza część tryptyku historycznego przybliającego mieszkańcom Trąbek Wielkich i wszystkim pasjonatom historii regionalnej dzieje gminy u progu II Wojny Światowej. Drugą częścią będą badania terenowe a trzecią rekonstrukcja historyczna osadzona w realiach września 1939 roku.

foto: materiały prasowe redakcji

(Red.) Karoll 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: