Rycerska Kadra Polski jedzie na mistrzostwa IMCF w Danii

Już w czwartek rozpoczynają się mistrzostwa IMCF International Medieval Combat Federation. Zawodnicy z 28 krajów będą walczyć o tytuł mistrza świata w sportowych walkach rycerskich. 

Na przełomie kwietnia i maja w mistrzostwach federacji HMB Rycerska Kadra Polski zajęła 3. miejsce w klasyfikacji medalowej, ustępując tylko Ukrainie i Rosji. W federacji IMCF nie zobaczymy jednak zawodników z Moskwy i to Polska jest wymieniana jako główny faworyt do wygrania w klasyfikacji medalowej. Czy uda się powtórzyć sukces z Malborka, gdzie Reprezentacja Polski sięgnęła po 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej?

Rycerska Kadra Polski | Polish Medieval Combat Team

Tegoroczne mistrzostwa pod zamkiem w Spøttrup w Jutlandii nie zawiodą oczekiwań entuzjastów sportowych walk rycerskich. Ciągle rosnący poziom drużyn, różnorodność uzbrojenia i stylów walki oraz 28 reprezentacji z całego świata pozwolą zaprezentować walki na najwyższym światowym poziomie. W imprezie udział wzięły reprezentacje m.in. z Anglii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Japonii, Litwy, Luksemburga, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Portugalii, Kanady, RPA, Słowacji, Szwecji, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy, USA i Włoch

Polski mistrz

Największym faworytem do złota, jest występujący w klasycznej konkurencji miecza i tarczy Marcin Waszkielis. Trzykrotnie z rzędu ten pochodzący z Kętrzyna zawodnik stanął na najwyższym stopniu podium. Teraz jednak wraca do walk po operacji. 

– Przeszedłem operację lewego barku. Przez nie nie mogłem sparowac tyle ile bym chciał i wymaga to ode mnie lekkiej zmiany stylu. Muszę mniej używać w walce lewej reki – mówi polski mistrz – Najcięższymi przeciwnikami, podejrzewam, będą w tym roku Ukraińcy. Tradycyjnie tez trzeba mieć sie na baczności z Amerykanami – dodaje Waszkielis.

 

W kategoriach indywidualnych nawet w starciu z Rosjanami, którzy są na wyższym poziomie organizacyjnym, srebrne medale wywalczyli w Barcelonie Krzysztof i Robert Szateccy oraz Mai Olczak. Szans medalowych w konkurencjach indywidualnych jest naprawdę sporo. 

W kategoriach grupowych najciężej będzie walczyć z Ukrainą, chociaż na drodze mogą stanąć też mocne USA i Wielka Brytania. Apetyt na medale jednak jest ogromny i jak zapowiadają zawodnicy, chcą zdominować ostateczną klasyfikacje. Czy się uda? Mistrzostwa już od 25 do 28 maja, zaś chętni by kibicować znajdą niedługo link do streamu z komentarzem na stronie federacji IMCF.

IMCF Spottrup Denmark may 25th to may 28th

pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: