Gdańska Galeria Miejska kończy 6 lat

Gdańska Galeria Miejska kończy szóste urodziny. Jak zapewniają pracownicy placówki, chcą być jeszcze bardziej obecni w kulturalnym życiu miasta.

Od marca 2009 roku Galeria zorganizowała ok. 150 wydarzeń: wystaw, performansów, koncertów oraz warsztatów. Przez sześć lat działalności wszystkie trzy siedziby GGM odwiedziło niemal 110 000 osób. Podczas swojej działalności GGM wydało także prawie 30 publikacji – katalogów do wystawy oraz tekstów towarzyszących.

A co galeria będzie tworzyć w 2015 roku?

W każdym z trzech oddziałów GGM odbędzie się po kilka wystaw, podkreślających odrębny charakter każdej galerii.

W Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 odbędą się wystawy indywidualne, w tym roku przede wszystkim artystek związanych z Trójmiastem m.in.: Honoraty Martin i Agaty Nowosielskiej.

Natomiast w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 publiczność będzie mogła zobaczyć przede wszystkim międzynarodowe wystawy grupowe, przygotowane przez nasze kuratorki i kuratorów zagranicznych. Gdańska Galeria Güntera Grassa zaprezentuje projekty pokazujące związek sztuk wizualnych z literaturą, przybliżające chociażby tak znanych autorów o podwójnym talencie jak Charles Bukowski.

W 2015 roku po raz siódmy odbędzie się Festiwal Grassomania, który oparty jest na twórczości oraz życiorysie gdańskiego Noblisty w dziedzinie literatury - Güntera Grassa. Do nowych wydarzeń cyklicznych GGM można także zaliczyć festiwal Present Performance, który po raz drugi odbędzie się w czerwcu w Gdańsku Brzeźnie, a także trzy edycje Gdańskiego Biennale Sztuki – przeglądu twórczości oraz konkursu dla artystów z Pomorza. Oczywiście również w tym roku galeria będzie współorganizatorami Festiwalu Narracje, którego galeria jest inicjatorem, a który w tym roku zagości w Nowym Porcie.

Po zakończeniu w 2014 projektu europejskiego ArtLine, w 2015 rozpoczyną się pracę nad trzyletnim projektem dofinansowanym ze środków europejskich PS2 (People’s Smart Sculpture). W tym roku ponownie GGM swoją działalność wystawienniczą zaprezentuje poza granicami Polski. Już od stycznia wystawa "Po prawdże to piękny sztatek beł" pokazywana jest w Domu Güntera Grassa w Lubece. Natomiast w czerwcu wystawa "Przewrotność"  zawita w Muzeum Altony w Hamburgu.

Poza całoroczną działalnością wystawienniczą Gdańska Galeria Miejska współpracuje również z trójmiejskimi oraz pomorskimi instytucjami kultury, będąc aktywnym uczestnikiem przeglądu najlepszych prac dyplomowych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz ogólnopolskiej wystawy "Najlepsze Dyplomy ASP". Gdańska Galeria Miejska prowadzi także Pracownię Edukacji Artystycznej oraz działania edukacyjne towarzyszące wystawom, które skierowane są do dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych.

Tagi: