Pięć medali polskich rycerzy. Podsumowanie mistrzostw IMCF

Pod zamkiem w Spøttrup w Danii odbywały się mistrzostwa świata w sportowych walkach rycerskich federacji IMCF. Doskonałe wyniki zaliczyli polscy zawodnicy, którzy sięgnęli po aż 5 medali. 

Nasz marsz po medale rozpoczął się drugiego dnia mistrzostw. W doskonały technicznie sposób w turnieju miecza długiego Grzegorz Krasowski punktował wszystkich swoich przeciwników, unikając technik zapaśniczych. Podczas mistrzostw nasz reprezentant walczył z zawodnikami znacznie wyższymi i cięższymi, ale zadecydowały techniczne umiejętności Polaka i to on sięgnął po złoto. 

Następnego dnia wyczyn powtórzył Marcin Waszkielis. To bardzo utytułowany zawodnik, turniej IMCF w Danii był 4 z rządu w którym sięgnął po złoto w kategorii miecza i tarczy. Fighter z Kętrzyna ma również w dorobku m.in. srebrny medal MŚ rosyjskiej federacji HMB. Podczas mistrzostw w Danii Waszkielis pewnie kroczył po zwycięstwo wygrywając wszystkie pojedynki w dwóch rundach (walka trwa do 2 zwycięstw, mogą być więc 2 lub 3 rundy). Polski fighter walczył gównie punktowo, ale w fazie pucharowej musiał odpierać ataki pretendentów m.in. z Francji i Niemiec. Waszkielis pokazał, że nie straszny mu bliski dystans i zaliczył również efektowne knockdowny po technikach zapaśniczych. W finale zmierzył się z mocnym Ukraińcem i… znowu nie potrzebował 3. rundy! Wygrana była jednogłośna!sportowe walki rycerskie

Ostatniego dnia mistrzostw odbywały się finały konkurencji grupowych.  W kategorii 10 vs 10 Polacy w półfinale gładko pokonali Niemców i przegrali tylko z Ukraińcami w finałowym starciu. Nieco gorzej poszło naszym kadrowiczom w kategorii 16 vs 16. Polska przegrała z USA w półfinale i wygała z Francją o 3. miejsce. Wygrali znowu… Ukraińcy. Lepiej naszym kadrowiczom szło w walce 5 vs 5, czyli koronnej konkurencji grupowej. Dream Team z Polski w doskonały sposób pokonywał kolejnych rywali. Ćwierćfinałowe starcie z Finlandią wygrali w dwóch odsłonach, podobnie jak półfinał z Francją. Niestety, mimo chwilowej przewagi, nie udało się pokonać w finale zespołu z Ukrainy. Uzyskiwana przewaga dowiodła jednak, że nasi kadrowicze są w stanie nawiązać rywalizację ze stojącymi na znacznie wyższym poziomie organizacyjnym Ukraińcami. 

sportowe walki rycerskie

Ostatecznie Rycerska Kadra Polski zajęła 2. miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw federacji IMCF. W mistrzostwach wzięło udział 28 państw (nie było Rosjan). Ustąpiliśmy miejsca tylko Ukrainie, pokazując, że w sporcie rycerskim należymy do ścisłej światowej czołówki. 

Rycerski sport

Około 2009 roku na potrzeby zmagań rekonstruktorów stworzono zasady walki pełnokonktaktowej w zbrojach historycznych. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne „nierycerskie” chwyty. Walczy się do momentu położenia wszystkich zawodników drużyny przeciwnej na ziemi. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów.

The beauty of medieval combat - Final of PLWR season 2013/2014

 

Walki są prowadzone w formule full-kontakt. W starciach grupowych nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd.. Oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w grupowych starciach jest też cięższa i bardziej zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

Nieco inaczej jest w rywalizacji indywidualnej, tam zawodnicy walczą w trzech półtoraminutowych rundach, zaś sędziowie zliczają punkty za trafienia. W całej Polsce powstały już kluby walki, które nacisk stawiają na technikę i siłę, a nie rekonstrukcję historycznych realiów – jak wcześniejsze bractwa rycerskie. Oczywiście zbroje i broń muszą mieć odzwierciedlenie w źródłach historycznych, lecz istotną kwestią jest by były także bezpieczne – utworzono więc przepisy, nad których przestrzeganiem czuwają sędziowie.

Rycerska Kadra Polski - IMCF World Championship 2016

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: