Jest pierwsza pamiątka po księdzu Walągu dla powstającego Muzeum Pruszcza Gdańskiego

Pierwsza pamiątka do mającego powstać Muzeum Pruszcza Gdańskiego właśnie została przekazana. Rodzina Zander postanowiła oddać na rzecz powstającej placówki piękną pamiątkę po księdzu Walągu. Mowa o ryngrafie, jaki pruszczanie ofiarowali duszpasterzowi na 25-lecie posługi. Uczynili to w rok po objęciu parafii. Nazywano go "Ksiądzem góralem co się kulom nie kłaniał". Był kapelanem Armii Krajowej, Żołnierzem Wyklętym, działaczem WiN-u, więźniem stalinowskim.

Historia tego niezwykłego przedmiotu jest niezwykle wzruszająca. Do rodziny Zander ryngraf trafił poprzez ojca pana Szymona Zandera, który pełnił funkcję kościelnego, gdy posługę w Pruszczu pełnił ks. Waląg. Po śmierci duszpasterza otrzymał go jako pamiątkę po zmarłym. Teraz rodzina podjęła decyzję o przekazaniu historycznego przedmiotu.

- To bardzo ważny gest - mówi Bartosz Gondek, dziennikarz i pasjonat lokalnej historii - który może zachęcić innych mieszkańców Pruszcza do podobnej ofiarności. Z otrzymywanych sygnałów od pruszczan wyraźnie wynika, że jest społeczna potrzeba by Muzeum Pruszcza Gdańskiego powstało jak najszybciej - lokalny historyk.

 

Planowana lokalizacja Muzeum Pruszcza Gdańskiego to pierwsze piętro zabytkowego dworku przy ulicy Krótkiej 6. Ze względu na historię budynku - to idealne miejsce na placówkę o takim charakterze. Przypominijmy. Zabytkowy budynek o konstrukcji szachulcowej przy ulicy Krótkiej 6 wybudowany został około roku 1800 na wschodniej pierzei dawnego placu targowego. Na jego wyjątkowość składają się, oprócz szachulca, charakterystyczny podcień oparty na kolumnadzie, częściowe wypełnienie cegłą holenderką, oryginalna stolarka i klatka schodowa, oraz wybitnie reprezentacyjny charakter. Nie wolno pominąć także faktu, że mieszkał w nim wraz z rodziną jeden z ojców Pruszcza Gdańskiego, dr Hermann Wiedemann. Wiedemann w 1847 roku przeniósł się z Gdańska do Pruszcza Gdańskiego, aby objąć tu praktykę lekarską. 

foto: materiały redakcji

(Red.) Karoll

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: