Rycerze na gali MMA - będą bić się w oktagonie!

Na gali MMA 24 czerwca w Katowicach pojawią się nie tylko zawodnicy mieszanych sztuk walki. Miłośników historii, ale też mocnych walk, z pewnością zainteresuje walka w formule Profesjonalnych Walk Rycerskich.

- Jesteśmy nowa organizacja MMA Time of Fighting. 24 czerwca organizujemy nasz pierwszy event House of Gladiators. Galę poprowadzi Łukasz "Juras" Jurkowski oraz Krzysztof Pieczynski. Będzie obecny prezydent miasta oraz znane postacie ze świata MMA, które pomogą nam w naszym nieodłącznym elemencie jakim jest akcja charytatywna (pomoc dla domu dziecka oraz schroniska dla bezdomnych zwierząt) - opowiada organizator - Paweł Karwowski. 

Na gali odbędzie sie 6 zawodowych walk oraz dwie amatorskie. Wystąpią m.in. Piotr Poniedziałek, Krzysztof Marczuk, Przemysław Fajer, Kamil Wojciechowski i Dariusz Ząbek. Będa liczne atrakcje, występy artystyczne oraz loterie. Jedną z ciekawostek jest też walka w formule profesjonalnych walk rycerskich.

Profesjonalne walki rycerskie - nowy hit na galach sportów walki!

Sama formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są wybierani przez organizatora. Są dzielenie na kategorie wagowe. Walka trwa określoną liczbę rund, po półtora minuty każda. Również przerwy między rundami są półtoraminutowe.

Bronią jest  miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach "full-contact", czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele "brutalnych" zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki.

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor.

Gale sportowych walk rycerskich stają się coraz popularniejsze na świecie. Szczególnie rozwinięte są u naszych wschodnich sąsiadów - walki na galach M1 w Rosji są zazwyczaj organizowane na profesjonalnych ringach. Ich potencjał dostrzegł nawet Mike Tyson, umieszczając filmik z nokautu na swoim oficjalnym Facebooku.

 

The hardest KO at M-1 Medieval!

 

Znamy zawodników

Na Gali w Katowicach zobaczymy walkę Piotr Celej vs Michał Gzowski.

Pierwszy to rycerz z 14-letnim doświadczeniem, który w swojej karierze uprawiał również kick-boxing i stick fighting. Jego rywalem będzie utalentowany zawodnik młodego pokolenia, który ma w dorobku medale mistrzostw Polski i świata.

- Po raz kolejny zaprezentujemy w oktagonie nieudawane, sportowe walki rycerskie. To dynamiczny i niezwykle widowiskowy sport, który bardzo mocno się rozwija. Dziękuję Pawłowi Karwowskiemu, dzięki którego zaufaniu ta walka się odbywa, oraz Pawłowi Hincowi i firmie PSM Logistic, która jest naszym partnerem strategicznym. Zapraszam na walkę i zapewniam, że będzie można zobaczyć dużo potwornie ciężkich uderzeń oraz usłyszeć huk stali - mówi Piotr Celej z klubu Fabryka Świń, który również jest współzałożycielem projektu wynajmijrycerza

Piotr Celej 20 II 1987 180/80 (klub Fabryka Świń) – brązowy medalista Mistrzostw Świata w kategorii 21 vs 21 2012. Brązowy medalista Polskiej Ligi Walk Rycerskich 5 vs 5 2012,2014,2015 Srebrny medalista otwartych mistrzostw Polski 5 vs 5 2013, złoty medalista otwartych mistrzostw Polski 21 vs 21 2013, srebrny medalista Pucharu Polski 5 vs 5 (turniej grunwaldzki) 2016. Złoty medalista Pucharu Polski 21 vs 21 2013, 2014.

Michał Gzowski 3 VI 1994 178/85  – (klub Fabryka Świń), srebrny medalista mistrzostw świata w kategorii 21 vs 21 IMCF 2014,  Brązowy medalista Polskiej Ligi Walk Rycerskich 5 vs 5 2012,2014,2015, Świata w kategor015,  21 vs 21 2012. Brązowy medalista Polskiej Ligi Walk Rycerskich 5 vs 5 2012,2014,2015 Srebrny medalista otwartych mistrzostw Polski 5 vs 5 2013, złoty medalista otwartych mistrzostw Polski 21 vs 21 2013, srebrny medalista Pucharu Polski, złoty medalista medalista Pucharu Polski 21 vs 21 2013, 2014. Z sukcesami walczy również na turniejach indywidualnych.

Obaj zawodnicy mają za sobą też… wytęp w półfinale programu Mam Talent w barwach Rycerskiej Kadry Polski.

Sportowe walki rycerskie

Sportowe Walki Rycerskie są młodą, rozwijającą się dyscypliną sportową. W ubiegłym roku jednak człowiekiem roku CKM (było 17 takich nominacji) został Krzysztof Szatecki, kapitan rycerskiej kadry. Mamy też wiele medali z międzynarodowych imprez, w tym zwycięstwo w klasyfikacji medalowej mistrzostw Świata IMCF w Malborku 2015. Sport rycerski jest więc sposobem na względnie bezpieczne bicie się z olbrzymią siłą, chociaż rzecz jasna kontuzje się zdarzają. Polska od lat należy do światowej czołówki. W tym roku Rycerska Kadra Polski wystartowała w mistrzostwach świata dwóch federacji. W Barcelonie na MŚ HMB zajęła trzecie miejsce na świecie, zaś w Danii na MŚ IMCF poprawiła wynik o „oczko”.

Około 2009 roku na potrzeby zmagań rekonstruktorów stworzono zasady walki pełnokonktaktowej w zbrojach historycznych. W walkach grupowych dozwolone są kopnięcia, uderzenia głowicą miecza, rantem tarczy i inne „nierycerskie” chwyty. Walczy się do momentu położenia wszystkich zawodników drużyny przeciwnej na ziemi. Drużyny na ringu liczą albo po pięciu, 10, 16 albo po 21 fighterów.

Walki są prowadzone w formule full-kontakt. W starciach grupowych nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd.. Oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w grupowych starciach jest też cięższa i bardziej zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

 

The beauty of medieval combat - Final of PLWR season 2013/2014

Nieco inaczej jest w rywalizacji indywidualnej, tam zawodnicy walczą w trzech półtoraminutowych rundach, zaś sędziowie zliczają punkty za trafienia. W całej Polsce powstały już kluby walki, które nacisk stawiają na technikę i siłę, a nie rekonstrukcję historycznych realiów – jak wcześniejsze bractwa rycerskie. Oczywiście zbroje i broń muszą mieć odzwierciedlenie w źródłach historycznych, lecz istotną kwestią jest by były także bezpieczne – utworzono więc przepisy, nad których przestrzeganiem czuwają sędziowie.

Partnerem zawodników na gali w Katowicach jest firma PSM Logistic

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

Tagi: