Gdańsk wyda miliony na nowe Muzeum Gdańska!

Podczas konferencji prasowej w Sali czerwonej Ratusza Głównego Miasta, 20 czerwca 2017 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jego zastępca Wiesław Bielawski i dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski opowiedzieli o idei powstania nowego ośrodka wystawienniczego poświęconego miastu – Muzeum Gdańska. Zmieni się również nazwa całego Muzeum.
 
Nowe muzeum według planów mogłoby powstać przy ulicy Rycerskiej. Na 7000 m2 zostałaby umieszczona nowa, stała wystawa mówiąca o tysiącletnim Gdańsku, centrum edukacyjne, biblioteka oraz audytorium. Te elementy znajdą się w uchwale intencyjnej, która latem zostanie przedstawiona Radzie Miasta. Skróceniu ulegnie dotychczasowa nazwa MHMG. Jeszcze przed końcem 2017 roku będzie się ono nazywać Muzeum Gdańska.
 
Nowoczesne muzeum
 
Turysta zwiedzający Gdańsk może skorzystać z szerokiej oferty gdańskich muzeów, ale nigdzie w sposób jasny i przejrzysty nie dowie się o dziejach miasta. Także gdańszczanie potrzebują miejsca, gdzie mogliby poznać swoje lokalne, historyczne DNA, na co zwrócił uwagę prezydent Paweł Adamowicz.
 
– Gdańsk zasługuje na nowoczesne muzeum, które będzie powodem do dumy, będzie inspirować gdańszczan oraz turystów. Ci ostatni coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta i należy im przedstawić jego historię, a nie pewien zwarty wycinek tematyczny, np. Ratusz Głównego Miasta czy Dwór Artusa. Brakuje nam takiego miejsca, które pokazywałoby naszą bogatą, ponadtysiącletnią historię. Chcemy też, aby nowe muzeum odpowiadało o związkach Gdańska z Rzeczpospolitą oraz Europą i było miejscem, do którego każdy gdańszczanin chętnie wróci – mówi Adamowicz.
 
Nowy obiekt powinien być nowoczesny, nawiązujący do tradycji muzeów największych zagranicznych miast. Zgodnie też ze współczesnymi wyzwaniami muzealnictwa, ma nie tylko mówić o przeszłości, ale i o teraźniejszości i przyszłości miasta.
 – Chcemy pokazać opowieść o naszym mieście na miarę XXI wieku, której nie znajdziemy w innych gdańskich muzeach. Byłaby to narracja o mieszkańcach Gdańska od jego początków – chrztu św. Wojciecha, do czasów Solidarności. Muzeum Gdańska opowiadałoby historię społeczności gdańszczan żyjących i tworzących miasto na styku kultur Wschodu i Zachodu – mówi Waldemar Ossowski.
 
Nowa marka
 
Widoczną zmianą gdańskiego muzeum będzie zmiana nazwy. Dotychczasowa – Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – ma przed końcem 2017 r. zostać znacznie skrócona.
– Rebranding nazwy wpisuje się w nową strategię MHMG. Docelowa nazwa Muzeum Gdańska jest prosta w przekazie. Stosują ją tylko muzea w miasta o silnej marce własnej. Tak jest w Londynie, Amsterdamie, Rzymie, Amsterdamie. Z kraju znamy tylko dwa przypadki – Muzeum Warszawy oraz Muzeum Sopotu. Tym samym stawiamy się w krajowej czołówce nowoczesnych instytucji kultury. Dzięki nowej nazwie nie zamykamy się na teraźniejszość, ale i przyszłość – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.
Wprowadzony w lipcu 2016 r. logotyp muzeum zostanie nieznacznie zmieniony. Już wówczas w konkursie Re.logo Muzeum zobligowało jego zwycięzcę do przygotowania logo z nazwą Muzeum Gdańska.
 
Nowy oddział główny
 
Muzeum Gdańska mogłoby zostać zbudowane na działce przy ul. Rycerskiej. Jej dotychczasowym właścicielem jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Nieopodal znajdują się Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności. Budowa nowej placówki kulturalnej podniosłaby atrakcyjność turystyczną Starego Miasta.
– Przy ulicy Rycerskiejpowstałby czterokondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni netto 7000 m2. Znaczna część, tj. 4000 m2, zostałaby przeznaczona pod sale wystawiennicze oraz gastronomię. Muzeum Gdańska będzie posiadać audytorium, liczące 800 m2. Pozostałą część zajęłyby pomieszczenia socjalne, biblioteka wraz z archiwum oraz pomieszczenia konserwatorsko-warsztatowe – mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej. Bielawski zapowiedział, że w ciągu najbliższego czasu będą obywać się przygotowania do konkursu architektonicznego, ocenianego przez międzynarodowe jury.
 
Najszybciej, tzn. do końca 2017 r. zostanie zmieniona dotychczasowa nazwa gdańskiego Muzeum. Nowy oddział główny Muzeum Gdańska natomiast zostałby zrealizowany w ciągu najbliższych kilku lat.
oprac. fot.  pc
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: