Mistrzowie świata i "pojedynek stulecia". Na tą galę czekał rycerski świat!

Już siódmego lipca na zamku w Nidzicy przy okazji turnieju rycerskiego odbędzie się gala Profesjonalnych Walk Rycerskich. Zmierzą się na niej najlepsi krajowi zawodnicy. 

Dwóch tegorocznych indywidualnych wicemistrzów świata federacji HMB oraz dwóch mistrzów świata federacji IMCF. Tak najkrócej możnaby streścić kartę walk gali, która odbędzie się w Nidzicy. Nie odda jednak ona ekscytacji środowiska walką wieczoru - Mateusz Lis z Fabryki Świń kontra Krzysztof Szatecki z Dies Irae. Zawodnicy od lat uchodzą za najlepszych w Polsce w kategorii ciężkiej. Mieli za sobą jedno starcie w formule Profesjonalnych Walk Rycerskich - zwycięzcą został Krzysztof Szatecki przez TKO spowodowane kontuzją kolana Mateusza Lisa. Na rewanż trzeba było czekać kilka lat, ale kibice się doczekali. Z pewnością będzie to pojedynek, który przejdzie do historii dyscypliny w Polsce. Silni, warzący po 100 kg zawodnicy imponują dynamiką i brutalnymi uderzeniami!

Emocjonujące z pewnością też będzie starcie dwóch tegorocznych mistrzów świata federacji IMCF - Marcina Waszkielisa, który wygrał miecz i tarczę z Grzegorzem Krasowskim, zwycięzcą miecza długiego. W tej walce możemy się spodziewać przede wszystkim technicznych fajerwerków - obaj zawodnicy są świetnie wyszkoleni technicznie. 

Profesjonalne walki rycerskie!

Sama formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są wybierani przez organizatora. Są dzielenie na kategorie wagowe. Walka trwa określoną liczbę rund, po półtora minuty każda. Również przerwy między rundami są półtoraminutowe.

Bronią jest  miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach "full-contact", czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele "brutalnych" zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki.

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor.

PWR - Professional Fights Gala in Suchacz (13.09.2013)

 

 fot. Laskowski Wojciech Fotografia

oprac. pc

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

 

 

 

 

Tagi: