Rekordowy rok gdańskiego muzeum

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska prezentuje pierwszy w historii tej instytucji raport roczny. Obejmuje on wszystkie działania miejskich muzealników przeprowadzone w 2016 r. W przyszłych latach ukażą się następne edycje raportu.

Na 118 stronach raportu gdańskie muzeum prezentuje m.in. 21 zorganizowanych wystaw czasowych, wydarzenia kulturalne, naukowe oraz edukacyjne przeprowadzone w ośmiu oddziałach MHMG, czy też w przestrzeni miasta. Katalog jest obudowany atrakcyjną, nowoczesną szatą graficzną oraz licznymi ilustracjami.

- Muzeum to nie tylko statystki. Organizujemy dla wszystkich zainteresowanych nieopłatne prelekcje w ramach Czwartków w Historycznym, czy festiwale w Twierdzy Wisłujście. Przywracamy także utracone elementy dziedzictwa historycznego naszego miasta, chociażby w Dworze Artusa, albo kupujemy nowe eksponaty. Udostępniliśmy też kopie cyfrowe eksponatów z naszych zbiorów. Te działania na rzecz udostępniania gdańskiego dziedzictwa budują tożsamość gdańszczan. Tej ostatniej wartości nie da się wyrazić za pomocą liczb – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Muzealnicy zapowiadają kontynuowanie tej formy sprawozdawczości wobec społeczeństwa w przyszłych latach. Mają również nadzieję, że przyszłe edycje raportu będą jeszcze bardziej obszerne w wydarzenia muzealne.

- Wiodące europejskie Muzea są transparentne, a swoje działania opierają o współpracę z otoczeniem. My w podobny sposób zdefiniowaliśmy nasze cele i ten raport jest jasnym sygnałem, że zmierzamy w tym kierunku. Zachęcam do zapoznania się z treścią tej i kolejnych edycji naszego sprawozdania oraz odwiedzenia naszych Oddziałów, a wszystkich chętnych do współpracy z naszym Muzeum – kontynuuje Ossowski.

Raport Muzeum Historycznego Miasta Gdańska za rok 2016 jest dostępny pod linkiem: http://mhmg.pl/pl/o-muzeum/raport-roczny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: