Na gali walk w Nidzicy górą Warmia i Warszawa

Na gali walk rycerskich w Nidzicy doszło do wyjątkowych pojedynków. Wice mistrz świata federacji HMB Krzystof Szatecki pokonał wysoko notowanego Mateusza Lisa. 

Gala sportowych walk rycerskich na zamku w Nidzicy składała się z czterech walk. Na arenie zobaczyliśmy jednak aż dwóch wicemistrzów świata federacji HMB – braci Szateckich oraz dwóch mistrzów federacji IMCF – Marcina Waszkielisa i Grzegorza Krasowskiego.

W pierwszych pojedynkach pewne zwycięstwa osiągnęli Grzegorz Kluczek oraz Robert Szatecki. Starcie dwóch mistrzów potwierdziło niesamowitą klasę Marcina, który wypunktował Grzegorza świetnymi ciosami. Dynamika starcia była na najwyższym poziomie. 

Walką wieczoru było starcie stukilogramowych kolosów – Mateusza Lisa oraz Krzysztofa Szateckiego. Było to starcie na samym szczycie, które wręcz zdominował zawodnik z Warszawy. Krzysztof świetnymi technikami zapaśniczymi oraz ciosami w półdystansie poprowadził walkę po swoim planie. Pokazał, że w kategorii ciężkiej jest zdecydowanie najlepszy w Polsce.

Profesjonalne walki rycerskie

Sama formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są wybierani przez organizatora. Są dzielenie na kategorie wagowe. Walka trwa określoną liczbę rund, po półtora minuty każda. Również przerwy między rundami są półtoraminutowe.

Bronią jest  miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach „full-contact”, czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele „brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki.

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor.

pc

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: