Zdewastowano pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej tuż przed obchodami

Nieznani sprawdcy zniszczyli pomnik Pamięci Ofiar i Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu. Wydarzenie to miało miejsce tuż przed miejską uroczystością.

Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Lev Zakharchyshyn, który był na miejscu tłumaczy, że zniszczenia dokonały osoby, które "nie chcą porozumienia".  

- Dewastacja pomnika jest przede wszystkim wyrazem ogromnej słabości tych, którzy to zrobili. Mówimy stanowcze nie, my chcemy zbudować relację pomiędzy oboma narodami, dlatego dzisiaj z konsulem Ukrainy złożyliśmy kwiaty zarówno pod pomnikiem rzezi, jak i w miejscu, które upamiętnia, tych, którzy musieli być wysiedleni w ramach Akcji Wisła. Chcemy budować relacje. Relacje, które najważniejsze są dla młodych Ukraińców, którzy masowo przybywają do Gdańska. To jest ich nowy dom i chcemy, aby ten dom był bezpieczny - mówił na gorąco dziennikarzom obecny na miejscu wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. 

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: