MHMG rozwija współpracę z muzeami Europy Środkowo-Wschodniej

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozwija współpracę z muzeami Europy Środkowo-Wschodniej. W lipcu 2017 r. zostały podpisane umowy o współpracy z Muzeum Bursztynu w obwodzie kaliningradzkim oraz Narodowym Historycznym Muzeum Republiki Białorusi w Mińsku. Muzealnicy z Gdańska chcą podpisać szereg umów z kolejnymi instytucjami, by w przyszłości móc prezentować nowe wystawy czasowe. 

Dzieje Europy Środkowo-Wschodniej to nie tylko historia tolerancji, współpracy i rozwoju, ale także historia podziałów, nieporozumień oraz konfliktów wielu grup etnicznych i społecznych zamieszkujących przez tysiąclecia serce kontynentu. Te historie pokazują właśnie muzea i choć polskim instytucjom kultury łatwiej jest współpracować z ich odpowiednikami z Europy Zachodniej, to korzenie kultury i dziedzictwo naszego kraju tkwi nadal na Wschodzie. Tysiącletni Gdańsk – miasto handlowe, czy też tworząca je po 1945 r. społeczność przesiedlona z dawnych Kresów są tego najlepszym przykładem.

- Hanzeatycki Gdańsk miał szerokie kontakty z miastami Europy. Dzięki współpracy z muzeami w Kaliningradzie oraz Mińsku będziemy mogli pokazać ciekawe eksponaty, organizować wystawy czasowe, czy też plenerowe, dzięki którym gdańszczanie będą mogła zobaczyć najważniejsze elementy tożsame z dziedzictwem naszego miasta, ale także przybliżyć odległy, choć położony tuż za rogiem ciekawy świat – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

 

Współpraca pomiędzy muzeami nie ogranicza się wyłącznie do wymiany wystaw. To także wymiana doświadczeń, szkoleń oraz możliwość odbycia staży. Te działania, choć rozłożone na kilka lat i często pomijane w opinii publicznej, są niezwykle ważne.

 

- Chcemy aby gdańscy muzealnicy byli ambasadorami naszego miasta, gdziekolwiek się udadzą. W przypadku Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie odnowiliśmy współpracę i jej efekty już widać. Pani Ludmiła Skulbaczewska, pracownik gdańskiego Muzeum Bursztynu jeszcze w tym roku przedstawi kolegom z Kaliningradu nasze doświadczenia w zakresie strategii pozyskiwania zbiorów. Z kolegami z Mińska dopiero rozpoczynamy współpracę.  Na początek chcemy zaprosić na otwarcie Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta, porozmawiać o możliwości organizacji pilotażowych wystaw posterowych i plenerowych w obu muzeach, a także współpracować w zakresie budowy nowych gmachów i ich aranżacji. W Mińsku, tak jak w Gdańsku, planowana jest budowa nowego budynku przeznaczonego pod nowe wystawy stałe. Oba Muzea łączy także historia I Rzeczpospolitej – mówi Ossowski.

Muzealnicy z MHMG planują rozwinąć współpracę o pozostałe instytucje kultury w obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, muzea na Ukrainie (głównie Lwowie), a także: Litwie, Łotwie i Estonii. Z częścią z nich współpracują już w ramach liczącej ok. 40 muzeów Sieci Muzeów Morza Bałtyckiego (Network of the Museums in the Baltic), do której gdańscy muzealnicy przystąpili w zeszłym roku.            

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: