70 lat temu na drogę wyjechał pierwszy Saab

Szwecja to kraj dobrych kierowców, składanych mebli oraz zespołu Roxette. 70 lat ma Saab i chyba warto to uczcić. Wszystko zaczęło się w 1947, wtedy to właśnie powstała spółka córka Saab Automobile, w której rozpoczęto przygotowania do produkcji pierwszego samochodu.10 lat wcześniej utworzono pion lotniczy - jedną z pierwszych maszyn był bombowiec Saab 17, powstały jako rozwinięcie projektu spółki przejętej przez Saaba. Samoloty zawsze przy Saabie stanowiły najważniejsze natchnienie.


SAAB zawsze podkreślał lotnicze korzenie, a w obiegu krąży historia o tym, że nad pierwszym prototypem pracował projektant skrzydeł i dlatego powstał samochód w kształcie skrzydła o niewiarygodnie niskim współczynniku oporu powietrza. Wszystko się zgadza oprócz faktu, że samochód w kształcie skrzydła nie był tak innowacyjny i nie tak wyjątkowy, jak chciałby tego SAAB w swoich materiałach korporacyjnych. Co więcej, konstruktorzy SAAB-ów nigdy z niczego nie byli zadowoleni, stale wymyślali nowe pomysły na siebie. Z czasem ów przedmiotowe skrzydło odwrócono tyłem do przodu, aby eliminować taki efekt – rezultatem były samochody w kształcie klina (lata70.), czyli pierwsze modele 99,98 czy legendarny 900.


W 1969 Saab połączył się ze Scanią i funkcjonował tak do 1995 roku. Pod koniec lat 80. GM rozpoczęło współpracę z Saabem, stopniowo przejmując pakiety akcji. Efekty tego mariażu można oglądać do dziś, na drogach jeździ wiele modeli 9-3 i 9-5 bazujących na różnych generacjach Opla Vectry.

 


Pierwszym GM’owskim Saabem – był 900 NG. Samochód bazował na technice VectryA/Calibry – w rzeczywistości, auta te były bardzo różne.


Samochody z roku na rok traciły swój charakter. W latach 80-tych i 90-tych starano się jeszcze, jak tylko można przelać w geny Oplowskiej techniki spuściznę Saaba, ale ostatecznie model 9000 – budowany też przy pomocy innych firm ostał się na placu boju sam i abdykował w 1997 roku. I rozpoczęła się kolejna era niszczenia odmienności za cenę wyższej sprzedaży. W roku 2003 zaprezentowano model 9-3, który już nawet nie krył żadnych stylistycznych nawiązań do skrzydeł, wyglądał po prostu jak zwykły sedan. Co dodatkowo zerwało z tradycją rodzinną modeli 900 oraz pierwszych 9-3, które były liftbackami, coupé i cabrio jak „krokodyle”, które tak bardzo kojarzone są z tą firmą. Aktualnie prawo do produkcji Saabów ma Chińska firma NEVS – i tak naprawdę, ciężko coś powiedzieć.

 


Szkoda, by zmarnować dziedzictwo ikony motoryzacji produkując pseudonowoczesne chińskie wozidełka oparte na starym modelu 9-3 SS, który nigdy w 100% nie miał charakteru Saaba, jedynie jego wnętrze.

Grupa „Saab Luźne Gadki” ma nieskrywaną przyjemność zaprosić Wszystkich miłośników aut Szwedzkiej marki Saab i nie tylko, do spędzenia wspólnego fajnego wieczoru. To nie będzie tylko spot – to ma być spotkanie z rodziną, Saabową rodziną:) Kameralny, klimatyczny spot, który nie tylko ma integrować ale również pokazywać, że właściciele Saabów to wyjątkowa grupa. Na tym wieczorze, na którym poznamy historię i ciekawostki związane z Saab’em będzie można również nabyć gadżety związane z marką. W programie m.in. prezentacje multimedialne oraz prelekcje.

Spotkanie odbędzie się 19 sierpnia o godz. 19.00 w Gdańsku-Wrzeszczu w Sports Pubie przy ul. Miszewskiego 12/13.

W programie m.in. prezentacja i dyskusja, którą poprowadzi Paweł Szafrański – wielki znawca i miłośnik skandynawskich aut. Odkryje przed nami tajemnice i ciekawostki związane z Saab’em. Masz pytanie? On zna odpowiedź! Z kolei o miłości do Saaba, ideologii oraz kulturze właścicieli Saabów opowie nasz redakcyjny kolegaBartłomiej Chruściński, dziennikarz motoryzacyjny Północnej.TV, jak sam o sobie mówi: Saabofil!

Oprócz merytorycznej części również trochę rozrywki: będzie można m.in. zmierzyć się w wirtualnym wyścigu na telebimie. W tym dniu, będzie również specjalna oferta na napoje – nie tylko procentowe.

Do fanów SAABów: Wpadajcie samochodami (lub nie), przed lokalem chcemy postawić po egzemplarzu danego modelu. Część parkingowa spota zlokalizowana zostanie po drugiej stronie ulicy na parkingu dyskontu Lidl.

Na przybyłych będą czekać pamiątkowe wlepy i inne atrakcje. Prawdopodobnie będziemy mieli dla Was również vouchery na przeglądy waszego samochodu i nie tylko. Nie ma wejściówek, spokojnie zostawić te pare zł możecie w barze… na fajne napoje ☺- twierdzą organizatorzy.

Dla naszych przyjaciół z reszty kraju, który chcieliby wpaść w sezonie nad morze i uczestniczyć w spotkaniu, postaramy się pomóc w znalezieniu miejsc noclegowych. PROSIMY O KONTAKT. Bawimy się do ostatniego gościa:)

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/253830175107345/

mat. organizatora / zdj. Saab

Spotkajmy się razem. We are SAAB !

 

Bartłomiej Chruściński / Zdj. Saab

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: