D-Day Hel jeszcze w sierpniu

Za tydzień, w poniedziałek, rusza na Helu D Day Hel, czyli największa, najdłuższa i najdroża inscenizacja z okresu II Wojny Światowej, jaka odbywa się na polskim wybrzeżu. Przez tydzień na helu oglądać będziemy odrestaurowane pojazdy i sprzęt z czasów ostatniej wojny, oraz fantastyczne inscenizacje To już XII edycja imprezy.

 

D Day Hel jest imprezą którą organizuje Fundacja Zabytków Techniki Militarnej Gmina Hel oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całego kraju w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 82nd Airborne Division „Paraglite z Trójmiasta . Nawiązuje ona do największej w historii pod względem użytych sił i środków operacji desantowej podczas II wojny światowej. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale i również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja) D-Day Hel jest pomyślany jako parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne. Są one odtwarzane w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze (obiekty militarne, fortyfikacje, plaża) z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku i światła. Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście Helu, żołnierzy walczących wówczas armii (niczym małym francuskim miasteczku z Normandii z 1944 r.), ale także zobaczyć to wszystko w akcji.

D-Day Hel to jedyna rekonstrukcja w Polsce, która odbędzie się na helskiej plaży. Wielkim wydarzeniem podobnie jak w poprzednim roku będzie zaplanowane wodowanie Amfibii DUKW wraz z desantem. Do równie spektakularnych - niczym z planu filmowego - widowisk, należy niewątpliwie desant spadochronowy grupy skoczków w historycznych mundurach. Każdego dnia na helskich ulicach, plaży oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje, potyczki batalistyczne oraz dioramy. Wydarzenia " militarne" - widowiska, parady pojazdów, maszerujący żołnierze żywcem wyjęci ze zdjęć oraz koncerty. W wielu miejscach Helu powstają dioramy edukacyjne. Całość organizuje ponad 400 rekonstruktorów i 200 wolontariuszy, mając do dyspozycji 6 tirów sprzętu, 60 pojazdów wojskowych, 3 czołgi w tym słynny czołg Sherman. Czynimy starania by D-Day Hel jak w latach poprzednich został objęty Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej. Impreza, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 60 lat. Stanowi również zdobywającą coraz większą popularność, metodę pokazywania historii „na żywo”. Działania te mają na celu przyciągnięcie ogromnej ilości turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całą rodziną uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny. Wg danych zebranych przez stacje telewizyjną Discovery Chanel zeszłoroczny D-Day Hel odwiedziło 130 tysięcy widzów. Ogromne znaczenie dla uczestników mają prezentowane seminaria historyczno-multimedialne prezentujące historię walk, odbywające się w Muzeum Obrony Wybrzeża na Baterii Schleswig-Holstein, miejscu gdzie dotyka się prawdziwej historii. Niewątpliwie ogromnym atutem są prowadzący i uczestniczący w tym przedsięwzięciu polscy historycy, specjalizujący się w historii. W latach poprzednich patronat medialny nad imprezą objęła telewizja DISCOVERY HISTORIA i TVN oraz regionalni partnerzy medialni. Imprezę naszą promują także, poprzez bezpośredni w niej udział, gazety ogólnopolskie, między innymi: Dziennik Polski, Trybuna Śląska, Gazeta Wyborcza, Off-Road PL, Odkrywca, Automobilista, Polska Zbrojna, Poligon, Militaria XX wieku, Do Broni, Super Model oraz ośrodki telewizji: TVP1, TVP2, TVN24. Relacje z imprezy możemy liczyć w dziesiątkach tytułów.

21.08.2017

11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna

16:00 - Uroczyste wciągnięcie flag - Cypel Helski

18:30 - Parada otwarta* D-Day Hel 2017

20:30 - Kino D-Day - film „Churchill”

22.08.2017

11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna

17:30 - Parada otwarta* D-Day Hel 2017

19:00 - Koncert Muzyki lat 40-tych - „eMBand” - Scena Bulwaru Nadmorskiego

23.08.2017

11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna

17:00 - Konkurs mody lat 40-tych - Scena Bulwaru Nadmorskiego

21:30 - Inscenizacja nocna "Spadochroniarze nocą - All American" - Urząd Miasta, ul. Wiejska

24.08.2017 

11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi - ul. Kuracyjna

14:00 - Inscenizacja "Pancerna Pięść" - Bunkier Nr 3 (Schleswig- Holstein)

17:00 - Parada otwarta*

19:00 - Pokaz Mody lat 40-tych

20:30 - Kino D-Day - film „Churchill”

25.08.2017

11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi – ul. Kuracyjna

15:00 - Inscenizacja "Misja St. LO" – ul. Przybyszewskiego

20:00 - Koncert muzyki lat 40-tych - „eMBand” - Scena Bulwaru Nadmorskiego

26.08.2017

11:00-17:00 - Dioramy z elementami dynamicznymi – ul. Kuracyjna

16:00 - Inscenizacja główna "Lądowanie na plaży Omaha"

17:00 - Uroczyste opuszczenie flag, zakończenie D-Day Hel 2017 - Cypel Helski

19:00 - Parada** D-Day Hel 2017 – ul. Wiejska

21:30 - Pokaz "Światło i dźwięk" - Bulwar Nadmorski

27.08.2017

11:00-15:00 - Prezentacja i wystawa pojazdów militarnych - Port Wojenny

14:00 - Msza polowa - ul. Kuracyjna, Bateria Laskowskiego

 

* Parada z udziałem wszystkich uczestników i gości

** Parada tylko dla rekonstruktorów oraz kolekcjonerów

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany harmonogramu. 

info+foto: materiały prasowe

K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: