Gala walk w Ciechanowie - Krzysztof Szatecki kontra.... trzech rywali

Na gali Profesjonalnych Walk Rycerskich w Ciechanowie dojdzie do ciekawego zestawienia. Krzysztof Szatecki, były kapitan Rycerskiej Kadry Polski oraz wicemistrz świata będzie walczył z trzema rywalami... po kolei. 

O sportowych walkach rycerskich pisaliśmy na łamach strefahistorii.pl już nie raz. To młody, ale dynamicznie rozwijający się i niezwykle widowiskowy sport w historycznej oprawie. Jednym z najlepszych zawodników na świecie jest Krzysztof Szatecki, który w sezonie 2016/2017 pełnił funkcję kapitana kadry narodowej. Zawodnik jest też wicemistrzem świata w kategorii miecz i tarcza federacji HMB. Nasz fighter walczył również z najlepszymi na świecie w Moskwie i osiągał naprawdę spore sukcesy. 

Russia WMFC Доблесть и Честь 2016 7Бой Плаксин М vs Szatecki К

Teraz w ramach promocji sportu rycerskiego Krzysztof podczas gali Profesjonalnych Walk Rycerskich w Ciechanowie powalczy w starciach, które będą w dużej mierze eksperymentem. Zamiast, podobnie jak w K1, trzech rund z rywalem Szatecki będzie walczył 6 rund... z trzema rywalami. Każdy z jego przeciwników jest co prawda znacznie niżej notowany, ale świeżość walczących w 30 kg zbroi rycerzy nie będzie bez znaczenia. Czy zawodnikowi z Centrum Dawnych Sztuk Walk się uda? Walkę będzie można zobaczyć w internecie lub na żywo na zamku w Ciechanowie.

 

Profesjonalne walki rycerskie!

Sama formuła walk jest nieco inna, niż spotykamy na turniejach rycerskich. Zawodnicy są wybierani przez organizatora. Są dzielenie na kategorie wagowe. Walka trwa określoną liczbę rund, po półtora minuty każda. Również przerwy między rundami są półtoraminutowe.

Bronią jest  miecz lub tasak jednoręczny i tarcza. Walki są na zasadach „full-contact”, czyli zawodnicy biją się bez rozchodzenia po trafieniu. Regulamin dopuszcza bardzo wiele „brutalnych” zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki.

Nie wszystkie one są punktowane, jednak pomagają wywalczyć sobie otwarcie w gardzie przeciwnika. Punkty są zliczane przez sędziów i zapisywane po każdej rundzie. Na końcu ostatniej są sumowane i wyłania się zwycięzcę. Uzbrojenie jest datowane dość szeroko od XIII aż do XVII wieku. Musi być spójne historycznie i bezpieczne. Jednym obowiązkowym niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor.

fot. Brothers of Steel/Centrum Dawnych Sztuk Walk

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

 

Tagi: