Jakie działania powinno realizować Muzeum Gdańska?

Kwestia budowy nowego oddziału głównego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, poruszona podczas debaty w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska w dniu 14 września 2017 r., skupiła się głównie wokół kwestii lokalizacji nowego muzeum, jego bryły, a także scenariusza narracji.  Druga debata, z udziałem dyrektorów wiodących polskich muzeów, będzie poświęcona w całości obecnym działaniom muzeów miejskich w XXI wieku. Spotkanie odbędzie się 28 września 2017 r. i będzie miało charakter otwarty.

Podczas pierwszej debaty, prowadzonej przez Wojciecha Sulecińskiego, wypowiadali się działacze lokalni, przedstawiciele mediów, a także sami historycy. Pomiędzy kilkunastoma dyskutantami rysowały się pewne różnice, ale niemalże wszyscy zgodnie wyrazili potrzebę, aby w Gdańsku powstała placówka zawierająca kompleksową narrację o Gdańsku. Zgłaszane zastrzeżenia dotyczyły kwestii lokalizacji, bryły nowego Muzeum, także uwarunkowań przyszłej inwestycji. Druga debata, o roli muzeów miejskich w XXI wieku, będzie poświęcona działaniom, które ma podjąć Muzeum Gdańska.

- Dotychczasowa dyskusja publiczna wokół nowego muzeum skupia się na kwestiach ważnych z punktu widzenia inwestycji, ale te przecież nie mówią wiele o sprawach kardynalnych, tj. celu i wartościach przyświecających Muzeum Gdańska. Podczas pierwszej debaty dyskutanci dostrzegli naszą misję: „budujemy tożsamość gdańszczan". Realizacji tego hasła poświęcimy w całości drugą debatę. W tym celu zaprosiliśmy ekspertów z wiodących polskich muzeów, które z powodzeniem prowadzą działania angażujące lokalne społeczności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.   

Do udziału w debacie zostali zaproszeni Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Historycznego w Krakowie, dr Jarosław Trybuś – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy; dr Dariusz Kacprzak – zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Narodowego w Szczecinie; dr Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni; prof. dr hab. Piotr Majewski – dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz dr Antoni Bartosz – dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

- Muzeum Gdańska ma być nowoczesną, partycypacyjną instytucją, która za jeden z nadrzędnych celów stawia na interakcję ze społecznościami lokalnymi, a nie tylko samo gromadzenie oraz ochronę zbiorów i ich ekspozycję. Nasza debata poświęcona tej tematyce to także apel do samych gdańszczan. Liczymy na Państwa głos w dyskusji i wskazanie obszarów działań, dzięki którym nowe muzeum będzie realizować założenia bliskie oczekiwaniom mieszkańców Gdańska. Chcemy, aby nowa instytucja stała się miejscem, które będzie mówiło o gdańszczanach dla gdańszczan, a przybywającym tu turystom z całego świata wyjaśniało fenomen społeczności tworzącej obraz naszego miasta przez ponad 1000 lat – dodaje Waldemar Ossowski.   

Debata „Muzea historyczne w XXI wieku. Między tradycją a wyzwaniami współczesności" odbędzie się 28 września 2017 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Spotkanie odbywa się w ramach Czwartków w Historycznym. Ma charakter otwarty. Wstęp jest bezpłatny.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: