Pół wieku od śmierci Generała Sosabowskiego

Najsłynniejszy polski spadochroniarz. Generał który nade wszystko cenił sobie honor dla którego wolał pod koniec życia zostać robotnikiem. Z okazji 50 rocznicy śmierci Stanisława Sosabowskiego, w Lęborku ruszy dedykowana mu wystawa.
 
Stanisław Franciszek Sosabowski urodził się 8 maja 1892 w Stanisławowie, zmarł 25 września 1967 w Londynie. Członek ruchu strzeleckiego i skautingu, uczestnik I wojny światowej w szeregach armii austro-węgierskiej, pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, 15 czerwca 1944 roku mianowany generałem brygady, organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą walczył w bitwie o Arnhem. Po wojnie pracował  jako magazynier, zarabiając 6 funtów tygodniowo Zmarł 25 września 1967 roku. Wczoraj przypadła 50 rocznica śmierci generała. Z tej okazji 29.09.2017 r. o godzinie18.00 w galerii „Strome schody” w Lęborku ruszy  wernisaż wystawy Generał brygady Stanisław Sosabowski twórca i bojowy dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Wystawę zorganizowano ze zbiorów: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i materiałów  prywatnych - Jacka Dziedzieli i Dariusza Krakowiaka
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: