Ster PZL 23 "Karaś" w Muzeum II Wojny Światowej

PZL 23 B Karaś, Muzeum II Wojny Światowej, Północna.TV, Strefahistorii.pl

Prawdziwy unikat - ster kierunku polskiego samolotu PZL 23 "Karaś" to pierwszy "Eksponat Miesiąca" w Muzeum II Wojny Światowej. W ramach  serii muzeum co miesiąc będzie prezentować wyjątkowy element zbiorów placówki którego na co dzień nie można zobaczyć na wystawach.

 PZL 23 Karaś z którego pochodzi artefakt to lekki bombowiec i samolot rozpoznawczy, zaprojektowany na początku lat 30 - tych przez inżyniera Stanisława Praussa. Samolot wywodził się z jeszcze I wojennej tradycji samolotu liniowego. 1 września 1939 roku lotnictwo polskie posiadało 120 Karasi, które od pierwszych godzin wojny wzięły na siebie główny ciężar misji rozpoznawczych, oraz bombardowania kolumn niemieckich, podczas któych poniosły poważne straty. Jedenaście PZL.23B i około dwudziestu PZL.23A zostało ewakuowanych do Rumunii, gdzie zostały internowane przez tamtejsze władze, a później przejęte przez lotnictwo rumuńskie, w szeregach którego wzięły udział w walkach przeciwko Sowietom. Żaden z samolotów nie powrócił do kraju po wojnie, a wszystkie ocalałe maszyny zostały złomowane. Ostatni latał w Rumunii do 1946 roku. Do dziś nie zachował się żaden cały samolot. Poza sterem z muzeum w krakowskim Muzeum Lotnictwa i Astronautyki można jeszcze oglądać silnik od "Karasia".

(red.) Bart fot Muzeum II Wojny Światoweju

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: