Pruszcz Gdański - piękna pamiątka po starej lampie

pruszcz gdański, metalzby, grunwaldzka, polnocna.tv strefahistorii.pl

W centrum Pruszcza Gdańskiego, w najbliższej okolicy urzędu miasta, zachowały się dwa bardzo ciekawe relikty oświetlenia, pochodzące jeszcze sprzed I Wojny Światowej. Są nimi mocowania lamp – naftowych i gazowych..

Najbardziej znane znajduje się na budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 33, w którym przed II Wojną Światową znajdowała się apteka „Adler” a obecnie działa przychodnia dentystyczna. Przed wojną budynek funkcjonował pod adresem Dirschauer Strasse ( ul. Tczewska. 28)

Mniej znane, za to zdecydowanie bardziej ozdobne mocowanie lampy gazowej, ocalało na ceglanym budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 22, znajdującym się na zapleczu sklepu Metalzbyt. Zamontowane nad głównym wejściem do budynku, jest obecnie do zobaczenia od strony Kanału Raduni. Dlaczego tak? Ponieważ przed wojną przy kanale biegła druga, równoległa droga. Jej reliktem jest ścieżka, biegnąca terenem zielonym pośród drzew.

(Red.) fot.bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: