Pruszcz Gdański: Uratujmy przedwojenną stację benzynową!

Na dawnym rynku, w samym centrum Pruszcza Gdańskiego, od 80 lat stoi niewielka, przedwojenna stacja benzynowa. Należący do prywatnego właściciela, modernistyczny budyneczek popada w ruinę, mimo że jest unikatowym obiektem o charakterze zabytkowym.

Z kilkudziesięciu stacji i punktów tankowania pojazdów, działających przed wojną na terenie Gdańska i Sopotu, do dziś w trójmieście i najbliższych okolicach, w nie zniszczonej i nie przekształconej formie pozostały tylko dwie – dawna stacja i warsztaty przy ulicy Grunwaldzkiej 22 w Gdańsku, w której działał do niedawna lokal Stacja Deluxe, oraz obiekt przy ulicy Grunwaldzkiej 21A w Pruszczu Gdańskim.
Stacja znajdująca się przy Grunwaldzkiej 22 w Gdańsku została wykupiona przez dewelopera i ma w najbliższym czasie przejść całkowitą przebudową. To oznacza, że już wkrótce jedyną nie przekształconą stacją z okresu przedwojennego, będzie obiekt z Pruszcza Gdańskiego.
Stacja, od 2013 roku, znajduje się  w gminnej ewidencji zabytków Miasta Pruszcz Gdański.
Z przedwojennych ogłoszeń prasowych wynika, że już w 1926 roku w Pruszczu Gdańskim działała stacja benzynowa. Budynek przy  dawnym rynku (Am Markt) powstał nie później niż pod koniec lat trzydziestych. 
Bryła nie przekształcona. Obiekt zachował się w niezmienionej formie, poza stolarką i szczegółami elewacji. Zachował się także oryginalny podjazd i wyjazd ze stacji. Obiekt jest wyeksponowany w centralnym punkcie rewitalizowanej przestrzeni Pruszcza Gdańskiego.
Dobry stan techniczny utrzymywali jeszcze kilka lat temu dzierżawcy prowadzący tu małą gastronomię. Obecnie budynek pozostawiony bez opieki popada w ruinę. Z północnej strony poważnie nadwyrężony i uszkodzony jest dach. Powoli zaciekają ściany. W coraz gorszej kondycji jest także stacyjny podcień.W związku z tym, że obiekt należy do prywatnego właściciela, grupa lokalnych historyków zwraca się do Urzędu Miasta Pruszcz Gdański, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz Mediów o pomoc w mediacji z właścicielem w sprawie remontu i nadania nowej funkcji starej pruszczańskiej stacji benzynowej. (Idealnie jako miejsca łączącego akcenty motoryzacyjne, tożsamościowe i turystyczne). W związku z losem, jaki spotyka inne obiekty tego typu w najbliższym sąsiedztwie, postulujemy też wpisanie go do rejestru zabytków Województwa Pomorskiego.

Foto/(Red.)Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/17540-uratujmy-przedwojenna-stacje-benzynowa-w-pruszczu-gdanskim