
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej otrzymało rzymską monetę, znalezioną na terenie gminy. To kolejna rzymska moneta, która odnalazła się na bałtyckim pobrzeżu.
W dniu 12 grudnia br. pan Mariusz Polewczyński, mieszkaniec Benic przekazał do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej niezwykły zabytek z okresu wpływów rzymskich. Jest to niewielka moneta o średnicy 1,75 cm i wadze 2 gram, pochodząca z czasów panowania cesarzy rzymskich. Na awersie monety widoczny jest wizerunek władcy w profilu z głową skierowaną w prawo, w otoku słabo czytelny napis, prawdopodobnie z imieniem władcy. Być może cesarza Kommodusa (Lucius Aurelius Commodus, Marcus Aurelius Commodus Antoninus) z dynastii Antoninów, który rządził Rzymem w latach 180-192 naszej ery - był synem Marka Aureliusza. Zwano go również cesarzem gladiatorów, ze względu na to, że brał osobisty udział w walkach na arenie. Na rewersie monety w centralnej części umieszczona został rzymska personifikacja Felicitas – personifikacja szczęścia i pomyślności. W lewej ręce trzyma kaduceusz – symboliczną laskę heroldów, a w prawej prawdopodobnie róg obfitości. W otoku pierwotnie znajdował się napis – niestety podobnie jak na awersie nie czytelny. - Moneta odkryta została w tym roku na terenie naszej gminy. Jest to pierwszy tego typu zabytek w naszej instytucji – mówi Grzegorza Kurka z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.-O jego odkryciu poinformowany zostanie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.
Jest to pierwsze powojenne znalezisko monety z okresu rzymskiego na terenie Kamienia Pomorskiego Przed II wojną światową odkryto skarb monet rzymskich w okolicach Sibina, na który składało się 76 monet, w tym dwadzieścia trzy monety Konstantyna I, osiem Heleny – matki Konstantyna I, trzy Krispusa, jedenaście Konstantyna II, dwie Konstancjusza II i jedna moneta Licyniusza. Skarb z Sibina prezentowany będzie wraz z innymi zabytkami na czasowej wystawie w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, która planowana jest na kwiecień 2018 roku. Monetę przekazaną przez pana Mariusza Polewczyńskiego będzie można obejrzeć już na początku stycznia 2018 roku w gablocie poświęconej zabytkom miesiąca. Warto dodać, że znaleziska rzymskich monet, choć niezbyt częste w Kamieniu Pomorskim, nie należą na polskim wybrzeżu do rzadkości. Regularnie znajdowane są najczęściej w rejonie Trójmiast i Elbląga, oraz Lęborka, Słupska i Koszalina, szczególnie w dużych skupiskach ostadnictwa Gotów.
(Red.) fot.Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.