Brązowe skarby z Juszkowa

Okazuje się, że w bardzo dawnych czasach Juszkowo było ważnym ośrodkiem pomorskiej produkcji brązowniczej. Przed świętami opowiadali o tym archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

W trakcie badań, prowadzonych w Juszkowie przez Piotra Fudzińskiego i Katarzynę Ślusarską pozyskano szereg niezwykle istotnych danych zarówno dla osadnictwa z przełomu epok brązu i żelaza w rejonie dolnego biegu rzeki Raduni, jak i lokalnej, pomorskiej produkcji brązowniczej. Ich wartość jest ogromna, obiekt w Juszkowie jest największym tego typu stanowiskiem osadniczym na terenie Pomorza Wschodniego, bardzo ważnym dla procesu studiów osadniczych nad okresem wczesnej epoki żelaza na Pomorzu 
Wschodnim. W osadzie odkryto liczne ślady metalurgii i produkcji przedmiotów brązowych, w tym setki fragmentów glinianych form odlewniczych. Związane one były przede wszystkim z produkcją ozdób z tzw. litego pręta, w tym bransolet i naszyjników. Źródła do tej działalności nie były do tej pory publikowane. 


(Red.) fot MAG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: